Koncentrace unikajícího plynu byla tak vysoká, že hrozila exploze. Mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan řekl, že možnost výbušné koncentrace byla v okruhu až do 30 metrů. „Proto také bylo vypnuto pouliční veřejné osvětlení a evakuovaným lidem jsme nabídli azyl na všebořické požární stanici,“ řekl Marvan.

Energetici uzavřeli celou větev plynovodu směrem od Baumaxu a potrubí bylo poté odtlakováno. Únik nebezpečného plynu se jim podařilo zastavit až ve 2.49 hodin a ve 3.12 hodin se mohlo prvních 49 lidí vrátit do svých domů, které byly už mimo nebezpečí.

Podle mluvčího severočeských plynařů Pavla Zajíce proto zasahující hasiči a policisté nařídili evakuaci lidí z okolí. To někteří obyvatelé špatně snášeli.

Zvláště, když se do svých domovů někteří z nich vrátili až po šesté hodině ranní. Podle expertů by případná exploze unikajícího plynu měla pro okolí několika desítek metrů od poškozeného potrubí drtivé následky.

Výbuch by totiž rozmetal hned několik sousedních objektů. Tlaková vlna by vysklila okna do vzdálenosti až několika kilometrů.

„Došlo k propadnutí podmáčeného plynoměrového pilíře a k poškození středotlakého plynovodu.

Důvodem propadnutí byly neodborně prováděné výkopové práce majitelem pilíře,“ vysvětlil mluvčí severočeských plynařů Zajíc s tím, že po třetí hodině na místo úniku vyrazila i operativní skupina plynařů, která u objektu číslo popisného 131 zavařila potrubí pod tlakem.

„Práce na plynovém potrubí se nám podařily ukončit v 7.45 hodin. Po celou dobu nedošlo k žádnému přerušení dodávky zemního plynu. Odpojen byl pouze majitel poškozeného pilíře,“ řekl mluvčí Zajíc.

Majitel rodinného domku včera dopoledne nechtěl celou věc komentovat a nepřál si ani, aby deník fotil zasahující plynaře na jeho pozemku.