Novosvětští požádali o autobusový spoj, který by je po dobu rekonstrukce vozil na nádraží, za nákupy, k lékaři a jejich děti do školy. Pěšky totiž uzavřený podchod obcházejí trasou delší než 1 km. Obávali se hlavně o děti, aby nepřebíhaly koleje.

Starostka Neštěmic Liana Wagnerová jejich žádosti písemně tlumočila investorovi železniční stavby i ústeckému dopravního podniku. Dostala zamítavé odpovědi. Opozice jí ale vyčetla, že se málo snažila. A uložila jí jednat o náhradním řešení znovu.

„Lidé včetně dětí riskují přebíháním přes koleje život. Až dojde k průšvihu, řešení se najde rychle. Ale to už bude pozdě,“ varoval například zastupitel Josef Buldra (KSČM).

Zvláštní autobus přesto pro Nový svět nebude. „Ztotožnili jsme se s původním stanoviskem zástupce dopravního podniku, že lidé z Nového světa mají několik možností, jak se na druhou stranu Krásného Března dostat. A to jak pěšky, tak stávajícími spoji MHD,“ řekla Wagnerová s tím, že proto podruhé o náhradní autobus už nežádala.

Vedení obvodu se podle ní rozhodlo řešit situaci informativními letáky. „Letáky obsahují návod, jak se lidé dostanou na druhou stranu kolejí. Buď pěšky jiným podchodem, to je trasa dlouhá asi 1,2 kilometru. Nebo mohou jet stávajícím autobusem č. 19 do Neštěmic, kde vystoupí u pizzerie v Opletalově ulici. Cesta sem trvá 3 minuty. Pak přejdou na druhou stranu ulice a kterýmkoli trolejbusem se dostanou do Krásného Března. Stačí jim na to jedna

základní jízdenka. Za nákupem pak mohou do neštěmického Albertu, sem se dostanou devatenáctkou za 4 minuty. Opět za základní jízdné,“ přiblížila Wagnerová obsah letáků.

Na koleje by se podle ní nikdo dostat neměl.

„Ověřila jsem si, že jsou dobře zabezpečené plechovými zábranami, na nichž jsou ještě varující cedule. A v místě jsou také posílené hlídky městské policie,“ odmítá starostka nařčení, že se tu pro bezpečnost lidí nic neudělalo.

Opozici to ale zřejmě stačit nebude. „Starostce jsme jednoznačně uložili jednat znovu s dopravním podnikem. Letáky nic neřeší. To je pohrdání občany,“ rozčílil se zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM).

Při dalším jednání v září podle něj opoziční zastupitelé věc znovu otevřou. „Starostka měla vyvolat jednání s dopravním podnikem, případně i za účasti představitelů města. Jestliže to neudělala, úkol zadaný zastupitelstvem nesplnila a měla by se z toho zodpovídat,“ míní Vodseďálek.