„Letní škola není jen normální kurz, kterých je po republice desítky. Je výjimečná tím, že její účastníci jsou většinou lidé, kteří pochází z Čech nebo se narodili rodičům, kteří žili dříve v Čechách,“ uvedla mluvčí už šestnáctého ročníku letní školy Anna Knechtel.

Většina ze 43 studentů jsou důchodci a nejstarší zájemkyni o český jazyk je dokonce skoro 80 let. „Paní Weberová je z Prahy a češtinu si zde oživuje. Naučila se jí v mateřské škole, kterou jako malá v Čechách navštěvovala,“ řekla Anna Knechtel. Kurz je podle ní praktický pouze pro jednoho mladšího pána ze Švýcarska, který potřebuje mluvit česky v zaměstnání.

Letní škola není podle mluvčí UJEP Jany Šikové pouze o dopolední výuce, ale také o poznávání českých památek a krajiny. „Krajina kolem Ústí nad Labem je nádherná. Chystáme se na odpolední výlety třeba na Pravčickou bránu, výlet lodí po Labi, do České Kamenice, ale také na mnoho procházek po Ústí,“ řekl zástupce německých studentů Christopher Lippert.

Večer je program složený z různých přednášek. „Studenti UJEP nám budou prezentovat svoji badatelskou činnost a čeká nás také přednáška o stopě Napoleona v okolí Ústí nad Labem, historickém výročí Charty 77 nebo úspěšné výstavě Zmizelé Sudety,“ uvedla Anna Knechtel. Zajímavé přednášky o čecho-německých spisovatelích mají připravené i sami účastníci letní školy.

Zajímavostí kurzu je jistě také pravidelné dvacetiminutové zpívání českých písniček při ranní snídani.

Studenti bydlí na klíšských kolejích, kde jsou podle svých slov velmi spokojení.