VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soutěž na střekovský domov asi nebyla čistá

STŘEKOV - Z dokumentů, které byly předloženy komisi do soutěže na opravu Dětského domova v Truhlářově ulici na Střekově, se zdá, že vše neproběhlo zrovna košer. Vítězná firma totiž měla zpracovaný rozpočet dlouho před samotným vyhlášením soutěže.

22.8.2007
SDÍLEJ:

Slavnostního otevření dětského domova se účastnil i hejtman Jiří ŠulcFoto: DENÍK/Janni Vorlíček

Rada kraje se v usnesení 314/4 z roku 2005 rozhodla podat oznámení o užším řízení k podání nabídek na rekonstrukci dětského domova. Zároveň uložila vedoucímu investičního odboru Jiřímu Smrčkovi, aby zabezpečil nezbytné právní úkony zadání veřejné zakázky.

Aby bylo možné vyhlásit reálné podmínky soutěže, je nutné zpracovat objektivní analýzu ceny. Ta se zpracovává na základě rozpočtu, který musí být předložen hodnotící komisi. V tomto případě rozpočet kraji zpracovala firma Varia. Jako zpracovatel projektu je na krycím listu rozpočtu uveden Zdeněk Kužel. Rozpočet je datován 22. března 2005.

Formulář oznámení o vyhlášení veřejné soutěže, podepsané hejtmanem Jiřím Šulcem, byl odeslán 8. dubna 2005 s požadavkem na zveřejnění 14. dubna 2005. Obálky s nabídkami bylo možné zasílat od 30. května do 21. června téhož roku.

Obálky dle protokolu otevírala komise, složená z předsedy Zdeňka Kužela, který vypracoval projekt, jinak zastupujícího hospodářskou komoru, místopředsedkyně Věry Kristlové a členů Zdeňka Halamy, Jindřicha Šimáka, Ludislavy Poupalové, 22. června v 10 hodin. Kužel k tomu uvedl, že předsedou se stal nedopatřením. „Byl jsem vybrán jako náhradník za hospodářskou komoru, protože tam nebyl přítomný nikdo z politiků.“

Kraj poté vybral a oslovil pět firem, aby podaly nabídky s rozpočtem stavby. Vybrány byly ústecký Ravel, děčínská Stamo, děčínská PSD, teplická NAO a JAPIS z Chabařovic. Nakonec byla vybrána ústecká firma Ravel. Zarážející je, že rozpočet, jenž tato firma předložila, je datován 22. března 2005 a není uvedeno jméno zpracovatele rozpočtu, pouze je zde opět uveden jako projektant Varia a zpracovatel Kužel.

Kužel k tomu uvedl, že povinností projektanta je zpracovat výkaz a výměr i v elektronické podobě. „Každá oslovená firma pak dostane CD, na kterém to je. Pravděpodobně si přetiskli titulní stranu a ani neopravili datum.“

Jak vysvětlil advokát Tomáš Hübner, podle tehdejšího i současného zákona platí u veřejných zakázek striktní zákaz podjatosti všech členů hodnotící komise.

„Pokud některý z nich má takový vztah k veřejné zakázce či některému uchazeči, zejména se sám podílel na zpracování nabídky, má zájem na zadání zakázky nebo ho s některým uchazečem spojuje pracovní či obdobný poměr a přesto se dále jednání komise účastní, porušuje tím zákon. Tato skutečnost je i vadou celého zadávacího řízení,“ dodal Hübner.

Zhotovitel stavby firma Ravel ani kraj se k tomu prozatím nevyjádřily.

22.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pediatr Zdeněk Zíma ve své ordinaci v Litoměřicích.
4

Pediatr Zíma: Stát neumí reagovat na kampaň proti očkování, trestuhodně selhává

Ilustrační foto.

Neposílala svou dceru do školy. Může dostat až pět let vězení

Více stříbra. Kraj rozšiřuje seznam svých srdečních akcí

Ústecký kraj - Nominace Kadaně a Štětí čeká na posvěcení zastupitelstva. Jde o akce, které desítky let baví tisíce lidí.

Ústup lahváčů? Piva v plechovce ukrojila skoro desetinu trhu

Severní Čechy /ANKETA/ - Český pivař v posledních letech nejspíše zlenivěl. Chodí méně do hospody, zřejmě se mu nechce vracet prázdné lahve a naopak čím dál častěji kupuje pivo v plechovém obalu.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Lidem starším 85 let by se mohl zvýšit důchod o tisíc korun

Severní Čechy - Lidem, kteří dosáhnou 85 let, by se od příštího roku mohl automaticky zvýšit důchod o tisícikorunu. Změnit by se mohlo také složení penze, což by se promítlo do valorizace.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT