Čekal je pohled na obrovský nepořádek, ve kterém mnozí tamní obyvatelé žijí. Hygienici ale podle Trmala nemohou vstupovat do soukromých objektů. „Proto kontrolujeme jen tam, kam se dostaneme. Do bytů mohou jen policisté a pracovníci sociálního odboru. V Předlicích děláme opakované kontroly. Nyní jsme tu na podnět místního obyvatele,“ řekl Trmal.

Hygieniky pozval do Předlic Bedřich Novák. „Už jsem se nemohl dívat na ten bordel. Když jsem pak ve svém zrekonstruovaném domě nalezl několik švábů, zkontaktoval jsem hygieniky a provedl je touto lokalitou.

Primátor města nedávno řekl, že bude tvrdě postihovat majitele domů, kteří si nezajistí dezinsekci a následnou deratizaci. Švábi, potkani a krysy jsou všude, celé Předlice jsou havětí doslova zaplaveny. Město by ale mělo donutit hlavně nepřizpůsobivé obyvatele naučit se hygieně a pořádku.

Až někteří místní lidé přestanou vyhazovat odpadky z oken, zakládat černé skládky na dvoře nebo půdách, pak se tu nebudou množit švábi a jiná havěť,“ řekl včera Bedřich Novák, který před dvěma roky koupil v předlické ulici Řeháčkova dům.

Krajský hygienik Josef Trmal přímo na místě označil původce výskytu švábů v nepořádku. „Pokud nebudou ohniska černých skládek zlikvidovány, nepomůže žádná deratizace. Prvořadá je proto nyní dezinsekce objektů. Zjistit, kde všude jsou černé skládky, a nechat je odstranit.

Majitelé domů by měli v co nejkratší době zajistit úklid. To, co jsme nyní kontrolou zjistili, nás doslova šokovalo,“ popsal včerejší zážitek z Předlic Trmal. Černé skládky hygienici neodhalili jen v soukromých domech, ale i v objektech, které spravuje Spobyt. „Už nevím, kam bych se měla obrátit.

V domě, kde bydlím, je i několik romských rodin. Na chodbách nesvítí jediné světlo. Toaleta je na chodbě. Svou si zamykám, ale někteří sousedé chodí na záchod na půdu. Tam je největší nepořádek. Je to opravdu dům hrůzy.

Už jsem si byla několikrát stěžovat, ale nic platné,“ svěřila se hygienikům tamní obyvatelka Jadwiga Pilecká. Do popředí zájmu města a hygieniků se Předlice dostaly po nedávném hromadném výskytu švábů. „Sousedé nás vzbudili, že máme fasádu plnou švábů. Byl to šok.

Od té doby jsme si nakoupili spreje a preventivně si stěny a vchodové dveře stříkáme spreji proti hmyzu. Kdo nám to ale zaplatí? Proč máme doplácet na nepřizpůsobivé sousedy, kteří tu dělají nepořádek a zavšivili havětí celé Předlice,“ ptá se tamní obyvatelka Lubica Fečová.

Majitel předlického domu, kde ještě před časem žila početná romská rodina, vzkázal, že nechal přistavit před dům třetí kontejner a pořádek ze dvora a sklepa nechává odklízet.