Celý areál, který filmaři obsadili, je neprodyšně uzavřen a hlídán ochrankou. Americká produkce exkluzivně umožnila Deníku zúčastnit se jednoho natáčecího dne.

Bojovníkům a Narnianům režisér dokonce předvedl, jak si představuje boj s mačetou. Adamson debutoval jako režisér animovaným filmem Shrek.

Jeho posledním režijním počinem byla i filmová verze díla irského spisovatele C. S. Lewise Letopisy Narnie – Lev, čarodějnice a skříň, kterou filmaři natáčeli i ve skalním městečku v Tisé.

Na rozlehlé louce u Neznaboh je 600 až 800 filmařů. Komparzistů je kolem 300, to podle aktuálního požadavku bojových scén. Vojáků je 200 a přibližně 100 Narnianů.

„Komparz si přijde na 1200 korun za jeden natáčecí den. Čistého je to tisíc korun za 12 hodin na place, běžně se natáčí 5 nebo 6 dnů v týdnu. Pokud je potřeba natáčet i sedmý den, čeká je dvojnásobný honorář a další bonusové příplatky. Komparzisté, herci ani filmaři rozhodně nestrádají.

Samozřejmostí je pitný režim, dostatek jídla i mimo stanovené snídaně, obědy a večeře a v parných dnech byli bojovníci a Narniané, navlečení v maskách a těžkém brnění, na place osvěžováni vodními rozprašovači nebo ledem. Nestrádají ani živá zvířata, především koně, kterých tu máme několik desítek,“ řekl producent z české strany, zástupce společnosti Stillking, David Minkowski.

David Minkowski tak reagoval na stížnosti některých komparzistů, kteří poukazovali především na nedostatečné hygienické podmínky v táboře filmařů. Proto zkontaktovali ústecké hygieniky a posléze i redakci Deníku.

„Není pravda, že bychom se ke komparzistům chovali jako ke zvířatům, jak prý někteří tvrdili. Naopak. Všichni bez rozdílu mají pravidelný přísun teplého jídla, a to třikrát denně v klimatizovaných a vyhřívaných stanech, které slouží jako jídelny, další pak jsou určené pro zázemí maskérů, šaten, střižen a dalších filmařských profesí. Nezapomínáme ani na hygienické zázemí, toalety jsou rozdělené pro ženy a muže a jsou čisté. K dispozici jsou tu i pračky a sušárny. Na bojové podmínky, které tu při natáčení panují, je tu docela komfort,“ řekl zahraniční producent Philip Steuer.

Na podnět nespokojených komparzistů proto filmaře dvakrát navštívili hygienici. Zatímco při první kontrole nalezli drobné nedostatky, při druhé už bylo vše v pořádku.

„Jediné, co jsme tu skutečně neměli, byly sprchy. Netušili jsme, že bychom je potřebovali. Většina komparzistů totiž žije v okolí. Přesto jsme je nechali na podnět neherců přivézt. Od té doby, co tu sprchy jsou, ale ještě ani jednou nebyly využity. Produkce se o údajné nespokojenosti některých komparzistů dozvěděla až z Deníku. Bohužel za námi nikdo z nich nepřišel a neřekl, co se jim nelíbí,“ konstatoval producent Minkowski.

Filmaři si vybrali Neznabohy pro natáčení kvůli okolním lesům bez telekomunikačních stožárů, věží a komínů a dalších rušivých prvků.

Filmování druhého dílu Letopisy Narnie mělo u Neznaboh skončit už začátkem srpna, nedávné deštivé počasí mělo ale podíl na skluzu natáčecích dnů.
Natáčení velkofilmu na Ústecku by tak mělo skončit příští týden. Pak se filmaři přesunou ještě do Prahy.