Chce upozornit

Barevná planeta je největší kulturní akcí PPI v Ústí. „Je jakýmsi vyvrcholením našich celoročních kulturních aktivit,“ uvedl Jan Kubíček, koordinátor PPI a pořadatel akce.

Festivalu chce upozornit na to, že v české společnosti žijí i cizinci, kteří se stále víc stávají její běžnou součástí.

„V rámci své integrace obohacují původní společnost mnoha novými, často netradičními prvky. Přispívají tak k rozvoji jinde ve světě již běžných multikulturních trendů,“ tvrdí Kubíček.

Jaké ohrožení?

Poradna dle jejích pracovníků festivalem pomáhá českým obyvatelům přijmout multikulturalizaci naší společnosti jako skutečnost, která neohrožuje, může obohacovat a vzdělávat a tím napomáhá i k nenásilnému sblížení a vzájemnému porozumění.

Barevná planeta, kterou v minulém roce navštívily zhruba tři tisíce lidí, je v současnosti největším setkáním s cizinci v ČR. Minulý ročník navštívil i ázerbajdžánský ministr Diaspory, velvyslanec Vietnamu a další.

Kdo zahraje?

Hvězdou Planety bude na ČEZ scéně španělsko– africko– česká skupina United Flavour, která letos vydala první album Unity.

Vrací se bosensko– česká parta Draga Banda, na níž nedá dopustit pořadatel Kubíček. „A nenechte si ujít ani konžsko–gambijsko–českou skupinu Tschikuna, která vznikla v Ústí,“ radí.

Do Ústí hlásí návrat také azerbajdžánští Tunzale. Loni hráli s lidovými nástroji, nyní bude jejich zvuk modernější. Orientální tance ukáží Aini a Sharka z Ústí, zpěvák Patrick Francis z Pakistánu je na Planetě jako doma, žhavou sambou roztančí návštěvníky i kolemjdoucí brazilští Andre–sa–End The Sambaiando.

Druhá scéna

Menší SČP scéna bude stylově ještě pestřejší. Vedle punku (Leniwiec z Polska i běloruští Anyway!) slibuje kvalitní ústecké reggae Uragan Andrew, konžský afro–pop Prince Alfredo, český dancehall Bug and Dub či mezinárodní afro beat Carlos de Nicaragua.

Kino na náměstí

Měsíc po po bratrech Čadících se na Lidické náměstí v sobotu vrátí kino obecně prospěšné společnosti Člověk v tísni. Pod heslem Rovnost je Coolo zde uvede během Platety osm filmů se sociální tematikou z celého světa, koncert skupiny Romská 14 z Matiční a workshop pro děti.

Něco navíc

Poradna pro integraci dětem slibuje skákací hrad, auta hasičů a soutěže, workshop naučí zájemce mluvit arabsky i africkými jazyky a bar Meli–Melo zajistí pestrou africkou módní přehlídku.