„Nás především poškozují stanovené skokové přechody, co se týká počtu obyvatel. Pro příklad, město se 100 001 obvatelem je na tom za dnešní praxe mnohem lépe než to, které má 99 999 obyvatel. Pouhý rozdíl dvou lidí, ale v penězích, které dostanou od státu, jdou ty rozdíly do milionů korun,“ uvedl náměstek ústeckého primátora Libor Turek.

Potvrdil, že Ústí návrh novely zákona připomínkovalo. Především by přivítalo, aby se stávající koeficienty velikostní kategorie měst a obcí více rozmělnily a spravedlivěji respektovaly potřebu relativně větších výdajů větších měst.

„Také podporujeme, aby údaje o počtu obyvatel byly přebírány ze systému evidence obyvatel ministerstva vnitra a ne ze statistického úřadu, který nezahrnuje cizince, byť ve městě či obci mají trvalý pobyt,“ uvedl další ústeckou připomínku Turek.

Už v minulosti se Ústí s vidinou vyšších příjmů ze státního rozpočtu snažilo překonat magickou stotisícovou hranici počtu obyvatel, ale bezúspěšně. Žádné z oslovených sousedních měst a obcí na nabídku spojení nekývlo. V současnosti mu, alespoň podle statistiků, chybí do 100 tisíc téměř 5,5 tisíce obyvatel.

Nepřichází tedy pro něj v úvahu ani záměr Chomutova, který si chce, když zákon nebude změněn, potřebné obyvatele do padesátitisícové hranice koupit.

Za formální přihlášení do města by od radnice dostali odměnu. Jenomže Chomutov potřebuje jen maximálně 300 nových lidí.