„V rámci revitalizace zoo jde o pět stavebních akcí – rekonstrukci horního vstupu, výstavbu dětského hřiště Větruše, zooškoly, zastávek pro zoovláček s parkovištěm pro cyklisty a opravu páteřní komunikace areálu,“ sdělil Milan Knotek, mluvčí města.

Výběrové řízení na zhotovitele vyhrála místní firma Japis, ta už podle ředitele zoo Tomáše Krause minulý týden převzala staveniště a nyní začíná s prvními pracemi. „Stavba bude hotova ještě v tomto roce,“ ujistil Kraus.

Bezmála 70 procent z vyčíslených nákladů, 7,23 milionu korun, uhradí město z dotace od ministerstva pro místní rozvoj, zbytek z městské kasy.
„Radní již schválili uvolnění potřebných 4,75 milionu korun,“ potvrdil Knotek.

Po letošním zprovoznění restaurace ve spodní části zahrady a zakoupení zoovláčku jde o další počin v rámci zkvalitňování služeb pro zdejší návštěvníky.

Na stavební úpravy azylového domu Samaritán čekala ústecká Oblastní charita, která jej provozuje, jako na smilování. Kapacita objektu už zdaleka nestačí potřebám.

Kromě přístavby, do níž se přestěhuje denní centrum pro bezdomovce, budou ve stávajícím objektu vyměněna okna a zrekonstruovány rozvody tepla, vody, kanalizace a elektroinstalace. Stavebními pracemi město pověřilo společnost PPV Stavby a dodávkou i montáží vnitřního vybavení Elkus.

„Stavbaři už začali. Za provozu to je náročné. Ale ty úpravy i opravy jsou nutné,“ uvedla manažerka azylového domu Vlasta Kopsová.

Větší část nákladů, 7,4 milionu korun, uhradí ministerstvo práce a sociálních věcí, zbytek město. Letos to bude jen 130 tisíc, zbývající prostředky uvolní až příští rok,