Marie Logrová, mluvčí Setuzy, uvedla, že k dohodě došlo včera v poledne. „V odpoledních hodinách byly obnoveny dodávky všech energií,“ sdělila a dodala, že společnost se výpadek v ústeckém provozu snažila pokrýt dle možností výrobou v Olomouci a v Mydlovarech.

Setuza společnosti Energy dluží zhruba sto milionů korun. Ovšem i během krize dodávala Energy páru alespoň v omezeném množství, aby mohla být v provozu margarínka, kde jsou zpracovávány suroviny, rychle podléhající zkáze.

„Setuza přišla kvůli odstávce páry o desítky milionů korun na tržbách. Zastavila se také výroba biopaliva – metylesteru,“ uvedla Logrová.

Podle šéfa odborů Jana Judla jsou v Setuze naplánovány další změny. „Bude ukončena výroba margarínu a v říjnu propuštěno asi šedesát zaměstnanců,“ řekl.

Propouštět se bude i jinde, třeba ve stužovně. S tím odbory nesouhlasí. „Tam se pracuje s vodíkem, tedy jde o prostředí se stálým nebezpečím výbuchu. Zde by měla být zajištěna přítomnost odpovědného technika,“ zdůraznil Judl.

Podle předsedy představenstva společnosti Energy Ústí nad Labem Jana Vojtěcha Setuza dluží za páru 165 milionů korun. „Před zastavením dodávek páry jsme na to Setuzu upozornili dvěma dopisy, ta však nereagovala,“ řekl včera Vojtěch ČTK.

Dělníci ze Setuzy žijí v nejistotě

Zaměstnanci Setuzy či externích firem, jejichž činnost se na provoz zadlužené a v problémech se potácející Setuzy váže, většinou žijí v nejistotě z hrozící ztráty zaměstnání. Někteří zaměstnanci Setuzy mají být propuštěni v blízké době a o práci se bojí i ostatní.

„Ta nejistota je skutečně nepříjemná. Provozy nevyrábí už od večera. Ale jinak jsme o tom do poslední chvíle nic nevěděli,“ líčil včera situaci pracovník Setuzy Petr Merghin. „Zaměstnance výrobních provozů pustili domů už ráno. My ostatní jsme uklidili a šli domů také. Jedno vím jistě, není výroba, nebudou ani výplaty. Ke všemu se tu ještě mluví o tom, že nás odpojí od elektřiny. Co si o tom asi máme myslet?“

Iveta Blažejová, kterou Setuza zaměstnává ve vnitropodnikové prodejně výrobků, jen doufá, že práci neztratí . „Je mi líto lidí, kteří dostávají výplaty nadvakrát, asi to nemají jednoduché,“ řekla.

Jana Bílská pracuje právě v externí firmě, jejíž činnost se na Setuzu váže. „Dozvěděla jsem se o zastavení výroby od kamarádky. Tak jsem rovnou zavolala, jestli mám do práce vůbec chodit. Ostatně, doma jsem už několik dní,“ uvedla.

Další pracovnice podobné externí firmy Milena Novotná o odstavení vysokotlaké páry slyšela až včera ráno. „Je to nepříjemné. Manažeři Setuzy a firem, vůči kterým má Setuza nějaké pohledávky, by se konečně měli nějak dohodnout. Zatím to tedy vypadá, že všichni myslí jenom na sebe.“

Střekovák Mirek Běhounek vzniklou situaci komentoval s tím, že sice nezná problémy Setuzy do detailů, ale že mu to připadá, jako by někdo podniniku problémy vyvolával uměle. „Když si to dám dohromady s jmenováním pana Procházky na místní ředitelský post, ani bych se se tomu nedivil. Jako kdyby tu chtěli v rámci úsporných opatření zrušit dosavadní výrobu úplně a pak ze Setuzy udělat regulérní chemičku,“ řekl Běhounek.

Setuza se s nedostatkem peněz potýká již delší dobu. Letos v červenci valná hromada rozhodla, že firma prodá budovy, stroje a další zařízení za více než dvě a půl miliardy korun, aby získala peníze na plnění dlouhodobých závazků. Budovy si pak Setuza pronajme a stroje koupí zpět na leasing.
Firma loni hospodařila se ztrátou 800 milionů korun a také za letošní rok se očekává velká finanční ztráta.