“Šlo o hrozně starou záležitost někdy z roku 1991 nebo 1992, kdy naše děvčata dala na stánky kanceláře i tuto možnost pro vybrané a nejnáročnější klienty. Jelikož ale žádná poptávka po tomto druhu turistiky ze strany klientů nepřišla, nebrali jsme reklamu na zřetel a nezabývali jsme se jí až do chvíle, kdy byla medializována,“ vysvětlil ředitel CK m´plus travel. Ta navíc po upozornění nabídku lovu rysa stáhla ze stránek.

Podle myslivců ale pracovníci CK přesto porušili platné právní normy. Jiří Šilha z Českomoravské myslivecké jednoty podotkl, že lov chráněného rysa je v republice nezákonný, natož aby na chráněný druh této šelmy pořádaly CK hony. „Naše myslivecká jednotadlouhodobě deklaruje pozitivní úlohu velkých šelem v přírodě. Ochrana rysa i ostatních velkých šelem je zakotvena v několika zákonech,“ řekl Jiří Šilha.

Myslivci poskytli také finanční prostředkyjako odměnu za podání informací vedoucí k dopadení případného pytláka velkých šelem.

Podle ředitele cestovní kanceláře Fedorjaka ale doposud jejich klienti pod dohledem kanceláře neuskutečnili žádný lov a ani jej prý už neuskuteční, a to i kvůli vysokým finančním nákladům.„Podobný hon by byl natolikfinančně nákladný, že by si ho mohl dovolit jen hodně movitý klient. To je také pravděpodobně důvod, proč za tolik let nepřišla jediná poptávka.Navíc nejsme žádní zabijáci zvířat. Naše cestovní kancelář například sponzoruje chov orangutana v ústecké zoo.Stali jsme se jeho adoptivním rodičem. Tato negativní událost ohledně staré inzerce na našich internetových stránkách z nás bohužel udělala nepřátele zvířat, ale není tomu tak,“ podotkl šéf ústecké CK m´plus travel Antonín Fedorjak.

Podle zoologa ústecké zahrady PavlaPaličky se ochránci zvířat snažívysazovat rysa do volné přírody.V republice volně žije tento druh v Beskydech a na Šumavě.

„Nechápu, jak lidé pro svou zábavu by simohli zaplatit zájezd na hon šelem ve volné přírodě. Připadá mi to jako špatný vtip. Na jedné straně se lidé starají o záchranu těchto šelem a na druhépak zbohatlíci nevědí, co s penězi a loví zvěř hlava nehlava.Myslím si, že by se proti podobným pokusům mělo tvrdě zasahovat a hlavně trestat zvláště, když jsou páky na to, jak s lumpy zatočit,“ řekl zoologPavel Palička.