„Pomáhá mi překonat pocit samoty, protože nikoho jiného nemám,“ odpověděl Julius Mlynář na otázku, co pro něj Fokus znamená.

Je pamětníkem úplných začátků sdružení. „Dříve, do mých jedenašedesáti let, jsem pracoval ve zdejší truhlářské dílně. I teď ale docházím do Fokusu pravidelně, na jídlo, přečíst si noviny a hlavně pobýt mezi lidmi, které znám. Podle nálady buď mlčím, nebo se s někým bavím. Je mi tu dobře,“ svěřil se muž.

Také asi nejslavnější klient, malíř Zdeněk Košek, nedá na Fokus dopustit. „Je to můj druhý domov. Jsem rád mezi zdejšími lidmi, inspiruje mě to tu k tvorbě,“ vyznal se. Podle něj je důležité něco dělat, dodržovat pevný denní režim. „To se pak den daří. Vylehávat nečinně celý den v posteli je špatné, to člověk akorát rychle podlehne hypochondrickým stavům,“ je přesvědčen.

Fokus je nevládní nezisková organizace. Vznikla s posláním pomáhat občanům s duševní nemocí v návratu a uplatnění ve společnosti, prosazovat jejich zájmy a práva. Poskytuje jim celou škálu psychosociálních služeb, které přispívají k jejich seberealizaci, posilují sebevědomí, zvyšují soběstačnost, motivují je k obnovování vztahů a navazování nových přátelství. Provozuje za tím účelem i vlastní dílny a chráněné bydlení.

„Našich služeb v současnosti využívá 250 až 300 klientů, většinou dlouhodobých. Celkem jich od začátku Fokusem prošlo na pět stovek,“ uvedl pracovník sdružení Martin Lán.

První sídlo sdružení bylo v Krásném Březně, posledních zhruba 8 let jím je městská vila na Střekově. Ale dlouho už nebude, střekovská radnice ji chce prodat. Fokus sice měl zájem objekt odkoupit, ale požadovaných téměř 7 milionů korun bylo nad jeho finanční možnosti. Čeká jej proto stěhování do budovy vaňovské školy, kterou letos město na základě vítězství ve výběrovém řízení prodalo předsedkyni Fokusu Lence Krbcové Mašínové a jejím dvěma společníkům právě pro tyto účely.