Ficom na základě smlouvy z roku 1996 namontoval do tisíců bytů na Terase měřáky tepla. Za měření a rozúčtování nákladů měla firma inkasovat poplatky plných 10 let.

Jenomže současně v Ústí začínala privatizace a většina obecních bytů přešla do soukromých rukou. A mnozí noví vlastníci o tuto službu neměli zájem a přestali za ni platit.

Ficom se pak dlužných částek i s úroky a smluvní pokutou začal domáhat po radnici. Jeho právník Jan Kužel uvedl, že nyní dluh představuje zhruba 6,5 milionu korun a pokuta minimálně 7,5 milionu.

Obvod s tím nesouhlasí. „U soudu jsem řekl, že za maximální bych považoval 2 miliony korun,“ řekl starosta Severní Terasy Jiří Brodský.

Kvůli privatizaci nepochopitelnou a pro obvod nevýhodnou smlouvu s Ficomem uzavíral tehdejší starosta Petr Cerman. Současná radnice je přesvědčena, že tak učinil v rozporu se zákonem, mimo jiné proto, že ji neschválila obvodní rada.

„Soud by mohl dojít k závěru, že je neplatná. Ale výsledek není jednoznačný. Proto, i když s požadavky Ficomu nesouhlasíme, bychom se měli pokusit o smír,“ navrhl zastupitel Aleš Dostál.

Cerman krátce po uzavření této smlouvy byl v jiné věci obviněn ze zpronevěry a zneužití pravomoci veřejného činitele. Soud jej v roce 1999 odsoudil ke 3 letům a 3 měsícům odnětí svobody.