Starosta Zubrnic Tomáš Pernekr včera řekl, že radnice pro návštěvníky skanzenu připravila dvě záchytná parkoviště před a za obcí. U obecního úřadu budou moci zaparkovat jen tělesně postižení motoristé.

„Navíc jsme nechali podél celé komunikace v obci namalovat žlutou čáru zakazující parkování u krajnic vozovky. Automobily se tak hlavně v době konání různých kulturních akcí nedostanou do centra obce, na což si mnozí turisté často také stěžovali,“ řekl starosta Pernekr.

Motoristé tak o nadcházejícím víkendu, kdy se uskuteční pravidelná akce Podzim ve Skanzenu, budou moci zaparkovat za poplatek před obcí na louce, kde je kapacita pro 350 aut, nebo za obcí, kde je kapacita asi 100 míst.

„Na dodržování dopravních předpisů bude dohlížet policie, která se zaměří hlavně na správné parkování. To bude korigovat i najatá služba,“ podotkl starosta.

Zubrnickou radnici k tomuto parkovacímu opatření vedly především problémy s neukázněnými řidiči při posledních ročnících zubrnických akcí, kdy vozidla návštěvníků bránila nejen v průjezdu ostatním automobilům, ale někteří lidé parkovali i v historické části skanzenu.

Podle šéfa zubrnického Skanzenu Františka Ledvinky bylo už načase, že radnice přitvrdila proti nezodpovědným motoristům. „Někteří řidiči parkovali po obou stranách silnic a dokonce i v centru obce. Myslím si, že je v pořádku, že řidiči už nebudou parkovat, kde se jim zlíbí, ale jen na vyhrazených místech, i když je to za poplatek. Jen se nyní bojím, aby se zavedení poplatku za parkování neodrazilo v poklesu návštěvnosti skanzenu. Na druhou stranu budou řidiči mít jistotu, že jejich auto bude střeženo a že mu ho nikdo neodře, tak jak se to stalo v minulosti při špatném stání u krajnice,“ vysvětlil Ledvinka.

Podle pracovníků skanzenu je na místě, aby se řidiči naučili parkovat tam, kde mají. „V žádném jiném historickém skanzenu si návštěvníci nedovolí zaparkovat své auto kde se jim zlíbí, natož v samotném centru,“ řekl Ledvinka.