Ani ne sedmnáctiletou Neštěmičanku Janu tehdy bezohledný řidič, také místní, připravil o matku a nevlastního otce, ona sama byla těžce zraněna. V současnosti pobírá jen minimální sirotčí důchod.

Stará se o ni babička Marie Zemanová, která má rovněž jen nevelký důchod a vše finančně zvládá jen velmi těžko. „Na sociální pomoc prý ale nemáme nárok,“ stýská si.

„O věci jsme jednali, ale nerozhodli. Měli jsme jen kusé informace, abychom vše mohli posoudit. Vyžádali jsme si ještě další a vrátíme se k tomu na příští radě,“ řekla starostka Neštěmic Liana Wagnerová (ODS). Dodala, že celý případ je velmi složitý, navíc dívku jako nezletilou nezastupuje neštěmická radnice, ale magistrát.

Náměstek primátora Arno Fišera (ČSSD) tvrdí, že jak město, tak obvod se pomoci snažily, ale že se při tom musí držet zákonů, které ne na všechny situace pamatují. „Radnice nepochybila,“ řekl.

Jiného mínění je neštěmická opozice (KSČM + SZSP).

„Rozhodnutí rady, či spíše nerozhodnutí, je skandální. Dar schválit mohla, je to v její pravomoci,“ řekl zastupitel Pavel Vodseďálek.
Stejně to vidí zastupitelka Miloslava Válková (SZSP), která byla v minulém volebním období starostkou Neštěmic.

„Například při povodních jsme pro poškozené uvolnili příspěvek. Sice to nebylo moc, ale za to hned a lepší něco než nic.

A podobně by rada měla postupovat i v tomto případě. Ta dívka je obyvatelkou Neštěmic a Neštěmice by jí tudíž měly pomoci a ne se vymlouvat. Do 20 tisíc korun má rada volnou ruku,“ dodala Válková.