„Chceme, aby přehodnotil záměr zbourat ve středu Ústí 25 domů kvůli výstavbě dalšího hypermarketu,“ řekl architekt Dušan Oslej, předseda petičního výboru i městské organizace Strany zelených.

Se záměrem výstavby obchodního centra s hypermarketem Interspar vedle Spolchemie přišla firma INT. Nové zástavbě by ale muselo ustoupit 25 stávajících domů.

„Nejsme proti Intersparu, ale máme zato, že může stát jinde,“ řekl Oslej. Podle architekta Matěje Párala, dalšího zástupce petičního výboru, by vhodnou lokalitou byla východní část areálu chemičky, která již neslouží výrobě. Zelení tento návrh předloží vedení města ke zvážení.

Město i centrální obvod ale podporuje novou výstavbu na původním místě. Staré domy jsou podle jejich zástupců většinou zdevastované a obchodní centrum tuto zanedbanou lokalitu zatraktivní.

Market vedle Spolchemie by přivítali i někteří Ústečané včetně zaměstnanců chemičky, kteří si stěžují, že v centru Ústí jsou nyní mizivé možnosti nakoupit potraviny.

„Petici mi samozřejmě může předat každý,“ reagoval na iniciativu Zelených primátor Kubata. Město ji podle něj bude řešit jako jiné petice a odpoví na ni.

Kubata dodal, že své stanovisko k věci nezměnil. „A domnívám se, že tato akce není nic jiného než politické zviditelňování lokálně neúspěšné strany,“ řekl na adresu Zelených, kteří v loňských komunálních volbách získali v Ústí jediný post, a to v obvodním centrálním zastupitelstvu.

Jde o zastupitele Karla Nepraše, který také proti bourání domů protestuje. Byl i proti prodeji pro stavbu potřebných pozemků pod ulicí U České besedy firmě INT, většina zastupitelů jej ale schválila.

Firma pak ale v určeném termínu nezaplatila, požádala o odklad platby. Podle předsedy představenstva Jana Duška proto, že investoři stále ještě zvažovali, jestli se stavbou opravdu začnou. Vedení obvodu s odkladem do konce září souhlasilo pod podmínkou, že jestli se transakce do té doby neuskuteční, propadne firmě třísettisícová kauce.

„Firma zaplatila, peníze nám na účet dorazily,“ řekl včera místostarosta Jan Tvrdík. Podle Nepraše to je ale sporné, protože INT sice možná zaplatila ještě v září, ale peníze došly až v říjnu. „Domnívám se, že by obvodu měla kauce zůstat a podle mě je neplatný i celý prodej,“ řekl.

Dušek se k tomu nemohl vyjádřit, protože je v nemocnici.