V Severočeském divadle opery a baletu na slavnostním zasedání Vědecké rady ústecké Univerzity Jana Evangelisty Purkyně převzal titul doctor honoris causa.

„Vážím si ocenění mého přínosu v rozvoji vědy a obecné vzdělanosti v oblasti ekonomie v národním i mezinárodním měřítku,“ poděkoval Klaus za čestnou hodnost poté, co mu ji rektorka UJEP Iva Ritschelová předala.

Vzpomněl, že v letošním roce dostal čestné doktoráty daleko od Ústí nad Labem, například v Japonsku či Rusku a nejblíže od Ústí v Drážďanech. „Vidím šanci bránit se řadě iracionalit, jichž jsme svědky,“ řekl a vznesl přání, aby studenti ústecké fakulty uměli ekonomii.

Václav Klaus, v šedesátých letech absolvent Vysoké školy ekonomické, se stal včera pátou osobností, které univerzita od roku 2002 titul doctor honoris causa udělila.

Z ústeckého divadla se prezident mimo jiné v doprovodu hostitele, hejtmana Jiřího Šulce, vydal za Ústečany na Lidické náměstí.

Tady již předtím ve stánku vedle magistrátu knihkupectví Beran nabízelo čekajícím na příchod prezidenta jeho publikaci Modrá, nikoli zelená planeta. A prodávající si pochvalovali, jak šla na odbyt.

Klaus se nejdříve s Ústečany podělil o své dojmy z krajské metropole. „Od té doby, co jsem tady byl naposledy, jsem zaznamenal obrovské změny.

Hodně se tu staví. A já věřím, že nové stavby nechají vašemu krásnému městu ještě víc vyniknout,“ řekl.

Kdosi z davu chtěl vědět, jak se prezidentovi líbí návrh nové budovy Národní knihovny architekta Kaplického a dodal, že jemu se tedy nelíbí.

„Mně také ne, ale na rozdíl od vás to takhle veřejně nemůžu říkat. Už mě za to kritizovali. I když já si myslím, že i prezident by měl mít právo říct svůj názor,“ postěžoval si Klaus. „Doufám, že vy v Ústí takovou mít nebudete,“ obrátil se na primátora Jana Kubatu, který ho ujistil, že nikoliv.

Řeč přišla také na výši českých platů či stoupající ceny chleba a másla a pak už prezident zahájil autogramiádu.

Jedněmi z prvních, kteří ukořistili jeho podpis do zakoupené publikace, byli manželé Danuše a Zdeněk Hilbertovi.

„Je to člověk, kterého si musíme vážit. Pro nás je to jediný možný kandidát na tuto funkci i pro příště, nikdo lepší není,“ tvrdili.

Delší frontu, než se mohl spolužákům pochlubit podepsanou fotografií, si musel vystát Denis Lácha, čtvrťák ze školy E. Krásnohorské. „Jsem rád, že jsem podpis získal. Škoda, že jsem s panem Klausem nemohl mluvit. Zeptal bych se ho, jak se mu líbí být prezidentem,“ řekl školák.

Na podpis si počkal i turistický nadšenec František Málek. „Prezidenta jsem chtěl vidět. Už proto, že je také příležitostný turista. Jednou jsem ho dokonce

zval na náš pochod do Ústí, aby viděl, že nejsou jen Prčice, ale jeho kancelář ho omluvila pracovním zaneprázděním,“ dodal Ústečan.