Tamní radnici zájem obyvatel o dar v naturáliích těší. Starosta Telnice Jaroslav Doubrava řekl, že je to jeden ze způsobů, jak nenásilnou formou přimět obyvatele, aby o své domky pečovali. Navíc nově natřené fasády objektů zkrášlují celkový vzhled obce.

„Tato nabídka platí ale jen pro trvale žijící obyvatele, kteří si chtějí zvelebit své domy, nikoliv pro rekreační chatky nebo chalupy,“ vysvětlil Doubrava.

Radnice s tímto nápadem přišla už před lety, kdy se osvědčila a proto v této tradici pokračuje. Dotace fasádní barvy na jeden dům vyjde radnici na Telnici přibližně na 20 až 25 tisíc korun. „Záleží hlavně na rozloze objektu. Zájemci si ale mohou vybrat jen z určité škály asi čtyř barev. Nechtěli jsme, aby místnídomy u hlavní silnice byly nevzhledně barevné. Nepovolili bychom proto křiklavé nebo jinak neestetické barevné odstíny,“ podotkl starosta.

Radní s tímto nápadem v rámci zvelebení obce přišli s tím, že je lepší, když budou majitelům dotovat předem schválené barvy, než aby majitelé nechávali své domy oprýskané a šedivé.

„Tímto je i motivujeme a donutíme nenásilnou formou pečovat o vzhled svých domů a potažmo i obec,“ vysvětlil krok radnice starosta Doubrava. Místní obyvatelé nápad vítají. „Je fajn, že radnice touto formou pomáhá svým obyvatelům. Ne každý má totiž na to, aby si nechal natřít fasádu svého domu,“ domnívá se Iva Malá.