„Ve funkci nebyl ani měsíc a pobral za to nějakých 150 tisíc hrubého. Že si ty peníze nechal, považuji za nehorázné. Tím spíše, že o sobě prohlašuje, že je srdcem sociální demokrat,“ řekl Fišera.
Okresní konference ČSSD v Ústí Kováčovi na konci minulého roku zrušila členství. On se ale odvolal a věc podle něj dosud není vyřízena.
Kováč, který byl po revoluci zakládajícím členem ČSSD, na Fišerovu výzvu reagoval, že jde o osobní útok za to, že narozdíl od něj nehlasuje poslušně s ODS.
„Vzdá se on své odměny náměstka primátora za ČSSD, když zrazuje sociálně demokratické myšlenky? Těžko, pro něj to je terno, předtím byl nezaměstnaný,“ kontroval.
V loňských komunálních volbách zvítězila v Ústí i v ústeckých obvodech ODS. Na koaliční spolupráci se poté domluvila s ČSSD, která v minulých obdobích byla opoziční a s ODS soupeřící stranou.
Někteří sociální demokraté, mezi nimi i Kováč s koalicí nesouhlasili. V Neštěmicích tak došlo k situaci, že opozice (SZSP, KSČM) se 7 zastupiteli má s Kováčem 8 hlasů, zatímco koalice (ODS, ČSSD) jen 7. Posílená opozice tak mohla zvolit Kováče místostarostou.
V této funkci setrval ale pouhých 22 dnů. Poté jej někteří zastupitelé SZSP pomohli ODS a ČSSD odvolat.
„Podle zákona o obcích i odvolanému místostarostovi náleží odměna ještě 3 měsíce poté, takže mu byla vyplacena,“ uvedla starostka Neštěmic Liana Wagnerová (ODS). Kolik to přesně bylo, neřekla. Jen dodala, že hodně.
Odměny členů zastupitelstev jsou určeny vládním nařízením č. 50/2006. Skládají se z pevné částky odstupňované podle důležitosti vykonávané funkce a z příplatku podle počtu obyvatel.
Z příslušné tabulky vyplývá, že náměstkovi primátora Ústí i místostarostovi Neštěmic náleží měsíčně přes 17 tisíc korun hrubého. Připlatek pak je v prvním případě 33 tisíc a v druhém přes 24 tisíc korun. Samo zastupitelstvo ale může tyto částky částečně ovlivnit.