„Příští týden, za finanční podpory od centrálního obvodu, předáme 29 dárcům, kteří letos dovršili 40 bezplatných odběrů, ocenění v městské obřadní síni,“ potvrdila ředitelka oblastního kříže ČČK Nevena Černohorská.

Podle náměstka primátora Arno Fišery to není šťastné. Ústí počítalo s tím, že zlatí dárci budou každoročně oceňování při městské akci.

První takovou město uspořádalo letos v září v Severočeském divadle opery a baletu. Jubilantům tam k plaketám od ČČK přidalo i finanční dar. Pro to se rozhodlo poté, co v únoru zrušilo jízdní výhody v městské hromadné dopravě pro zlaté dárce. „Bude to takto důstojnější,“ tvrdil Fišera.

Někteří dárci si to ale nemyslí. Odebrání bezplatné legitimace MHD berou jako křivdu. A na setkání v divadle se jim nelíbilo, že nebyli pozváni všichni a ti, kteří pozvánku dostali, nemohli s sebou vzít svého partnera.

Fišera přiznal, že k některým chybám došlo. „Databáze dárců nebyla úplná. Proto jsem svolal schůzku za účasti zástupců ČČK a transfuzního oddělení. Toto vyřešíme,“ ujistil. Stejně tak by příště mělo město už zvát i partnery dárců.

Černohorská řekla, že akce ČČK je pro dárce z celého Ústecka, zatímco městská jen pro ústecké. Proto je bude organizovat i nadále.

Podle Fišery nelze z peněz města Ústí odměňovat obyvatele jiných měst nebo obcí. I to by ale šlo podle něj řešit spoluprací s nimi.

Starosta Chlumce Roman Hanuš řekl, že to není špatný nápad. „My bychom byli určitě schopni se podílet,“ dodal.