Téma pořádku, či spíše nepořádku, je při tom v Ústí v poslední době hodně aktuální. Asi nejvíce, vedle hlučných zábavních podniků, trápilo i Ústečany, kteří přišli na veřejnou diskusi s politiky do ústeckého Červeného kříže.

Z křesel pro hosty na jejich stížnosti a připomínky odpovídali náměstek primátora Arno Fišera a místostarosta centrálního obvodu Jan Tvrdík.

Obyvatelé bloku v Hrnčířské ulici si posteskli, že se pravidelně neuklízí v průchodech tohoto bloku ani za ním. „Radnice tam sice postavila nové hřiště, ale chodí tam chuligáni a feťáci. Průchody jim slouží jako záchod a za domem také dělají nepořádek,“ stěžovala si jedna z nájemnic.

Oba politici jí poradili, aby na nevhodně se chovající osoby volala městskou policii. Ona ale namítla, že to několikrát udělala, ale než přijeli, byli feťáci pryč. Zůstal po nich jen nepořádek. „Který nikdo neuklidil,“ kritizovala žena. „Tam se neuklízí vůbec,“ přidala se k ní i sousedka.

Další účastníci besedy ze Skřivánku, Bukova a ze Střekova rovněž tvrdili, že u nich je úklid nedostatečný.

„Vás to trápí a nás taky. Právě proto chceme údržbu centralizovat. Teď to každý obvod dělá jinak, úroveň je různá. A my chceme, aby byla ve všech čtvrtích stejná,“ reagoval na stížnosti Ústečanů Arno Fišera.

Dodal, že v současnosti vlastně nespokojení lidé ani pořádně nevědí, na koho se obrátit o nápravu. „Brzy to bude jinak. Na magistrátu bude pověřený člověk, který se bude starat o celé město. A když ho někdo upozorní na nedostatek v údržbě, sjedná hned nápravu,“ sliboval Fišera.

Jan Tvrdík se ale ohradil. „Minulý rok si nikdo na údržbu nestěžoval. To ale obvody měly jiné peníze než dnes. Když mám jen na půl chleba, nemůžu rozdělit celý,“ obrazně vyjádřil, že obvody letos od města dostaly mnohem nižší dotace než loni a nemohou tudíž nasmlouvat tolik práce jako předtím.

Pro tento rok město obvodům původně rozdělilo na dotacích jen 50 milionů, zatímco loni to bylo 90 milionů korun. Když obvody namítaly, že budou muset zredukovat svoje činnosti včetně úklidu chodníků a péče o zeleň, přidalo jim město ještě dalších 10 milionů korun. Pořád je to ale o 30 milionů méně.

Opoziční zastupitelé proti tomu protestovali. Stejně tak se jim nelíbí, že by úklid a údržbu zeleně měl místo obvodních radnic zajišťovat magistrát.

Ten se totiž v minulosti o úklid některých chodníků staral, ale po četných stížnostech od občanů byla péče o očistu všech chodníků svěřena obvodním úřadům. A teď by se znovu měla vrátit magistrátu.

Opozice s tím většinou nesouhlasí. „Je to krok zpátky, k lepšímu to nebude,“ je přesvědčena neštěmická zastupitelka Miloslava Válková.

Městská zastupitelka Květa Rybárová dokonce vyjádřila obavu, že je to krok směřující k likvidaci obvodů.

Koalice to ale popírá. Navíc, o tom, kdo skutečně nakonec bude údržbu řídit, zda město, nebo obvody, ještě podle náměstka primátora Jana Řeřichy definitivně rozhodnuto není, propočítávají se náklady a hodnotí různé varinty.

„Ještě budeme mít kolem toho jednání, zatím nic určitého nevíme,“ potvrdila starostka Neštěmic Liana Wagnerová.