„Studie přijde asi na 220 tisíc korun. Potřebný zbytek dodáme z obvodního rozpočtu,“ uvedl střekovský starosta Vlastimil Žáček. Studie by podle něj měla být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku.

Hrubou vizi, jak se prostranství mezi ulicemi Varšavská, Žukovova a Kozinova promění, už radnice má. Chce zde vybudovat náměstí, které ponese název T. G.Masaryka. To proto, že zde až do války stála jeho socha. Ta by se sem opět měla vrátit.

V historickém objektu, kde je dnes pošta, sídlila v dobách, kdy Střekov byl samostatnou obcí a později dokonce městem, radnice. Zanikla v roce 1939, kdy Němci připojili Střekov k Ústí. A když pak byl v roce 1986 založen střekovský obvod, úřad zabral dříve obytný dům v ulici Národního odboje, kde je dosud.

„Ale počítáme s přestěhováním do původní budovy. Samozřejmě se bude muset opravit a asi také zvětšit. Chceme, aby zde zůstala i pošta,“ poznamenal Žáček.

Úpravami projde přilehlý park i další prostory, které budou součástí nové pěší zóny. A zrekonstruovány budou i domy na budoucím náměstí.

Právě kvůli tomu se v únoru dostali střekovští zastupitelé do střetu s nájemníky ze dvou domů v Žukovově ulici. Minulé zastupitelstvo jim totiž loni v září rozhodlo objekty prodat. A oni se na to připravovali, někteří už si na koupi vzali i úvěry. Noví zastupitelé přesto rozhodli, že domy zůstanou v majetku města.

„Myslím, že to vůči těm lidem není fér, staré zastupitelstvo záměr prodeje schválilo a nové by jeho rozhodnutí mělo respektovat,“ nesouhlasil bývalý místostarosta Střekova Pavel Boček.

„Později objekty zájemcům prodáme. Teď je ale zapotřebí , aby byly v městském majetku, abychom na rekonstrukci získali dotaci z evropských zdrojů,“ vysvětlil Žáček.

Místní lidé proti revitalizaci této části Střekova nic nenamítají. „Ty staré domy jsou tady moc pěkné. A až budou mít nové fasády, tak ještě víc vyniknou,“ těší se František Kocourek. Hana Šimanová a Hana Kučerová se přimlouvají, aby na novém náměstí určitě nechyběly lavičky. „Bylo by tady pěkné posezení,“ říkají.

Jarmila Šiváková a Jan Horváth, kteří mají malé děti, by tu zase rádi viděli něco, kde by si mohli hrát. Další lidé by tu chtěli mít kašnu a pítka. Většina se také vyslovila pro co nejvíce zeleně.