Sourozence z Předlic na Ústecku odebrali romské rodině soudní exekutoři na základě soudního rozhodnutí k předběžnému opatření.

Rodina Polákova žila v otřesných podmínkách v jednom z tamních domů v půdních prostorách.

„Sociálka před časem při své kontrole zjistila, že děti žijí v nelidských podmínkách. Byt byl bez elektřiny, vody i topení. V oknech byl místo skel igelit.

Nejmenšímu dítěti jsou pouhé tři měsíce. Proto soud rozhodl o odebrání dětí,“ řekl na místě soudní vykonavatel Miloš W.

Exekutorům při odebírání dětí z rodiny asistovala i hlídka městských i státních policistů. „Podobné akce pochopitelně bývají plné emocí, kdy se rodina jen těžko vzdává svých dětí. Takové exekuce jsou pak plné pláče i křiku,“ řekl exekutor.

Nejstarší z dětí, desetiletý chlapec exekutorům i policistům utekl a po celou dobu se ukrýval v předlické lokalitě. Soudní vykonavatelé proto zvažují, že po něm vyhlásí celostátní pátrání. Při odebrání dětí byla doma jejich matka a babička. Obě ženy nesly rozloučení s potomky těžce. Exekuci navíc sledovali ostatní nájemníci domu. „Proč je berete pryč?

Dobře se mají jen u své mámy. Kam je odvážíte?“ křičela za exekutory z okna jednoho z bytů Romka Anna Demeterová.

Jak děti, tak i jejich matka a babička neskrývaly žal a pláč.

Sourozenci před odjezdem do ústavu museli absolvovat nutné lékařské vyšetření v Trmicích. Teprve poté byly děti odvezeny do libereckého

diagnostického ústavu. Nejmenší z dětí, pak skončilo v teplickém kojeneckém ústavu.

Předlice, kde žijí hlavně nepřizpůsobivé romské rodiny, vedle pracovnic odboru péče o dítě a sociálního odboru často kontrolují i hygienici. Ti například podle krajského hygienika Josefa Trmala nedávno zjistili, že početná jedenáctičlenná rodina žila v jedné místnosti bez vody a elektřiny.

Z bytu udělala doslova smetiště a odpadky, výkaly a zbytky potravin házeli členové rodiny z oken na dvůr. Z domu se už nuceně vystěhovali.
Podle Trmala se ve skládku mění v podstatě celé Předlice.