Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se totiž rozhodlo, že jim zdarma vymění okna za plastová, která lépe těsní.

Starosta Libouchce Jiří Štěrba měl včera se zástupci ŘSD informační schůzku ohledně výměny plastových oken u vybraných domů. „Zatím jsem se skoro nic nedozvěděl. Dostal jsem kontakt na člověka, který má celou věc na starosti. Chystám se mu brzy ozvat,“ uvedl Jiří Štěrba.

Místa, kde se okna budou vyměňovat, byla vybrána na základě studie hygieniků. Výměna oken přijde ŘSD levněji než stavby protihlukových stěn.

Nových oken se také dočká Ida Komedová, která u rušné silnice 1/13 bydlí. „Zatím jsem o výměně oken informovaná nebyla, ale rozhodně to uvítám. Okna v ložnici mám směrem do ulice. Silnice je vyježděná a jsou v ní díry. Každé nadskočení zní jako velká rána. Vždycky dostanu strach, že někdo skončil v naší zahradě. Každý rok se tam totiž někdo vybourá,“ uvedla Komedová.

Vyměněná ale budou jen ta okna, která směřují k hlučné silnici. Ti, kteří již plastová okna mají, se žádné kompenzace nedočkají.

Další obce, kde lidé dostanou zdarma nová okna kvůli nadměrnému hluku ze silnice, jsou Chomutov, Bílina a Terezín. Náklady na výměnu oken činí přes osmnáct milionů korun.