Přímo v centru se totiž obchoduje nejen s ukradeným zbožím, ale i s drogami. Také je zde nejlepší příležitost ke kapesním krádežím, které jsou často finančním zdrojem ke koupi drog.

„V každém velkém městě jsou centra, kde se odehrává distribuce a užívání drog. To je logické, protože právě v centrech se nachází mnoho lidí. U nás je takovým místem Mírové náměstí, především prostranství před obchodním domem Sever a před hernou, která se zde také nachází. Jsou tu i zastávky MHD, zkrátka tudy proudí největší množství lidí ve městě,“ řekla vedoucí programu pro drogově závislé Radka Kobližková.

Podle ní je právě množství lidí hlavním důvodem, proč narkomani přicházejí obchodovat s drogami právě na Mírové náměstí. „ Myslím, že je to opravdu tak, jak říkám. Na záchodcích v obchodním domě Sever, kam si někteří narkomané chodí drogu podávat, jsou teď modře svítící, tlumená světla. Podle nás je to proto, aby si nedokázali narkomané implikovat dávku. V přítmí se jim totiž jen těžko povede najít jehlu a spolehlivě si podat drogu,“ dodala Kobližková.

Ředitel městské policie Pavel Bakule má však na věc jiný názor. „O problémech drog v centru města samozřejmě víme a snažíme se vždy adekvátně zasáhnout. Myslím si, že kdyby pracovníci kontaktního centra nechodili narkomanům vyměňovat injekční materiál právě na Mírové náměstí, tak by se tam nezdržovali,“ řekl Pavel Bakule.

S tím ale Radka Kobližková nesouhlasí. „My chodíme za klienty a ne obráceně. Pokud se budou nejvíce zdržovat třeba na Erbenově vyhlídce, tak i my budeme chodit vyměňovat injekční materiál právě tam,“ argumentovala Radka Kobližková.

Narkomané scházející se v centru vadí také některým Ústečanům. „Každý den tudy jezdím do práce. Už ráno tady kolem herny postávají pochybné existence. Zajímavé je, že jde pořád o ty samé lidi. Náhání mi ale hrůzu potkat je tu třeba večer. Když jdu kolem Severu, dávám si pokaždé pozor na svoje osobní věci,“ řekla Ústečanka Petra Dlouhá.