„Spěcháme, abychom, až přijdou mrazy, uspokojili poptávku, která se vždy zvyšuje právě v zimě,“ uvedla Vlasta Kopsová, manažerka azylového domu.

Rekonstrukce stávajícího objektu obnáší výměnu oken, dělá se nová elektroinstalace, budou se měnit radiátory, napojovat dům na teplou vodu a další práce. Úpravou projdou i některé místnosti tak, aby se zvýšila ubytovací kapacita z původních 45 na 55 míst.

„Teď je to složité, abychom mohli zachovat alespoň částečný provoz, lidé se musí stěhovat z místa na místo, kde se zrovna nepracuje.

Ale po dokončení, které předpokládáme na jaře příštího roku, se tady podmínky značně zlepší a zlevní se i provoz. Dosud třeba na ohřívání vody používáme bojlery. Ty jsou jednak poruchové, provozně drahé a teplá voda je k dispozici jen pár hodin,“ poznamenala Kopsová.

Klienti budou moci také celodenně využívat zdejší klub. Ten zatím slouží pro potřeby denního centra pomoci, připravují a podávají se tu bezdomovcům, kteří přijdou z ulice, jídla a nápoje.

Centrum napříště bude v samostatné přístavbě, která se v současnosti buduje vedle stávajícího objektu. Kromě stravy se zde lidé bez střechy nad hlavou budou moci vykoupat a převléci do čistého. Kapacita nízkoprahového centra postačí až pro 50 potřebných denně.

Stavební úpravy i přístavba azylového domu přijdou dohromady na 12,1 milionu korun. Městu Ústí, které je vlastníkem objektu provozovaného Oblastní charitou, na ně z větší části přispěl stát.

„Od ministerstva práce a sociálních věcí jsme obdrželi dotaci 7,42 milionu korun,“ potvrdil náměstek primátora Jan Řeřicha. Necelých 4,7 milionu korun uhradí město ze svého rozpočtu.

Státní dotace podle mluvčího města Milana Knotka musí být vyčerpána do konce letošního roku. Město pak zde letos na základě dotačních podmínek musí profinancovat 130 tisíc korun. Zbývající část zaplatí až příští rok.

Do budoucna by charita chtěla přemístit do samostatné budovy i noclehárnu. „Budeme na to hledat finanční zdroje,“ dodala Kopsová.