Vedle SIM karty totiž operátoři na pokyn policie mohou zablokovat mobilní telefon podle jeho výrobního čísla IMEI, čímž znemožní jeho další používání a pro zloděje se takový přístroj stává zcela bezcenným.

Podle ústecké policejní mluvčí Veroniky Beranové by si lidé, kterým zloděj přístroj odcizí, měli na policii s sebou přinést účtenku, fakturu, krabici nebo záruční list s výrobním číslem IMEI, které prokáží vlastnictví telefonu.

„Dále by lidé neměli zapomenout na doklad totožnosti a v případě, že nejsou vlastníky přístroje, tak i plnou moc. Právnická osoba v takovém případě předkládá písemnou žádost podepsanou statutárním orgánem a opatřenou razítkem,“ vysvětlila Beranová.

Stejně jako při krádeži přístroje se lidé mohou chránit i při koupi telefonu například v bazarech nebo při pouličním prodeji.

„Na speciální internetové adrese policie jsou aktuální informace nejen o blokaci přístrojů, ale je tam i služba, která zájemcům umožňuje ověřit si, zda přístroj je či není evidován jako kradený a tudíž je zablokovaný. Také v tomto případě se pro vyhledávání zadává výrobní číslo mobilního telefonu IMEI,“ podotkla policistka.