„Jde o několikamiliardovou investici a zahrnuje řadu sofistikovaných činností, které poměrně dlouhou dobu trvají,“ řekla Nováková.

Navíc podle ní není o výstavbě v Úžíně rozhodnuto. Naproti tomu ještě zhruba před dvěma měsíci odpověděla, že společnost ČEZ do konce letošního roku oznámí, zda paroplynovou elektrárnu v Úžíně postaví.

Projekt elektrárny předpokládá výstavbu zdroje o výkonu 220 megawattů a náklady se odhadují na pět miliard. Pokud bude Úžín vybrán, bude elektrárna stát na místě budoucí průmyslové zóny. V její těsné blízkosti vede dálnice D8 z Řehlovic k hranici s Německem a leží ekologicky zatížené pozemky bývalé Tlakové teplárny Ústí nad Labem.

ČEZ má od roku 1996 na její stavbu povolení. V tu dobu ale ještě neplatil zákon o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) a stavební povolení nepočítalo s budoucí stavbou dálnice D8.

Společnost ale pravděpodobně nebude muset získat nový posudek o vlivu na životní prostředí. Na stavební povolení se totiž nevztahuje nový zákon z roku 2001.

„Tak to ale bude pouze v případě, že nebude zvyšovat kapacitu výroby a měnit technologie z původního stavebního povolení,“ uvedla již dříve ředitelka ústeckého oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí Jana Moravcová.

Podle ní se však ještě elektrárně inspekce nevěnovala, protože k tomu nebyl důvod.

Mluvčí ČEZ Nováková ale uvedla, že paroplynové elektrárny jsou jedním z nejšetrnějších zdrojů výroby elektřiny a tepla: „Vyznačují se totiž velmi vysokou účinností a nízkými emisemi.“

Názory ústeckých zastupitelů na elektrárnu se povětšinou různí. Například Josef Liehne (SZSP) si myslí, že to nebude dobré. „Po jistém zlepšení ovzduší v posledních letech už zase přibývá lokálních zdrojů znečištění. Další elektrárna čistotě ovzduší moc neprospěje.“

Komunista Jaroslav Kubín řekl, že výstavbu může těžko posoudit, když v tom nemá jasno ani primátor města Jan Kubata.

„Ten totiž v pořadu reportéři České televize řekl, že tento investiční záměr nebude město Ústí nad Labem podporovat.“

Dále Kubín dodal, že neuplynul ani měsíc a svůj názor změnil. „Pro Ústecký deník totiž naopak prohlásil, že výstavba paroplynové elektrárny není v rozporu s budoucími záměry města. Jak se potom já, prostý opoziční zastupitel, mohu rozhodnout?“

Primátor Kubata ovšem uvedl, že České televizi takto neodpověděl. Měl prý říci, že o stavbě nové elektrárny nebyl informován.

„Projekt vznikal v době, kdy jsem nebyl v úřadu. Přišlo mi tedy hloupé, že se o tomto záměru dozvídám od novinářů a ne od investora. Dále jsem jim odpověděl, že se budu zajímat o to, zda je stavební povolení na elektrárnu platné a co zde vlastně ČEZ zamýšlí.“

Dále dodal, že se zastupitelem Kubínem takto odmítá komunikovat. „Považuji to za naprosto nevhodné a nedůstojné.“