„Hledáme pro dceru, která ráda maluje a modeluje, nějaký kroužek. Chtěli jsme se obrátit na DDM, ale poté, co jsem slyšela, že by se měl z centra města stěhovat do Krásného Března, nemám zájem. Kdybych dceru někdy nemohla odvézt nebo ji vyzvednout, umřela bych strachy, jestli sama dorazí v pořádku. Tyto končiny mi nepřipadají pro děti zrovna bezpečné,“ uvedla matka desetileté Terezy Pavla Donátová. A dodala, že stejně smýšlejí i všichni jejich známí s dětmi.

Řediteli DDM Janu Eichlerovi Corso nepřipadá vhodné hned ze tří důvodů. První je ten, že se tam nevejdou, druhý, že by neutáhli zdejší drahý provoz a za třetí se mu příliš nezamlouvá ani lokalita. „Když tak by tam musela být i městská policie,“ řekl.

Náměstek primátora Jan Řeřicha s tím, že jde o místo nevhodné pro děti, nesouhlasí.

„Tato čtvrť pomalu ožívá a potřebuje dobré aktivity. V Corsu budou mít děti vhodnější prostory, než jsou ty dnešní. V objektu je například k dispozici i malé divadlo a kinosál. V těsné blízkosti je pěkný, nedávno zrekonstruovaný park a také velká louka jako stvořená pro sportovní aktivity,“ obhajoval Řeřicha městský záměr.

Co se týká bezpečnosti dětí, tak to podle něj rovněž nebude problém.

„Zastávky trolejbusů jsou hned vedle. A nebylo by složité zajistit propojení linek přímo sem ze všech městských částí,“ uvedl náměstek primátora.

Dalším kladem Corsa je, jak dodal, velké parkoviště, takže zde lze na děti, které rodiče přivezou, počkat, což v centru tak snadné není.

 

NÁZOR DENÍKU Jiří Laudát

O vysoké výkonnosti a píli úředníků na ústecké radnici nejlépe vypovídá jejich záměr přesunout Dům dětí a mládeže do krásnobřezenského Corsa. Něco takového totiž může napadnout jen někoho, kdo je značně přepracován. Co na tom, že se záměr nelíbí řediteli domu dětí a ozývají se i protestní hlasy rodičů, podle náměstka primátora Řeřichy je prý prostě třeba Krásné Březno oživit.

Je známo, že se čtvrť netěší dobré pověsti, i média přinesla řadu zpráv o tamní špatné bezpečnostní situaci včetně informací o ohrožování dětí z místní školy tamními nepřizpůsobivými obyvateli. Radnice po léta jen krásnými slovy ujišťuje, že situaci v Krásném Březně zlepší, ovšem až nyní má konečně skvělý praktický recept – problémovou čtvrť zachrání vydatný přísun dětí. Pokud se experiment osvědčí, možná budou ústecké děti nabídnuty i pro oživení Chanova.

Naštěstí nežijeme v Severní Koreji a úředníci nejsou všemocní, takže oživování kriminalitou a sociálními problémy postižené čtvrti dětmi v rámci unikátního sociálního experimentu nebude tak jednoduché. Rozhodnou rodiče a lze předpokládat, že mnozí své děti prostě do Corsa posílat nebudou.

Děti zůstanou v bezpečí, ohrožena je jen budoucnost dosud dobře fungující instituce, Domu dětí a mládeže.