Přitom v Ústeckém kraji přibývá měst, která této poplatkové povinnosti své obyvatele zbavují.

Po Teplicích tak letos od poloviny roku učinil Most či Dubí a chystá se k tomu také Děčín. Jeho vedení to zdůvodnilo, že odvoz odpadu je stejnou službou občanům jako péče o chodníky nebo zeleň.

„To nebudu komentovat. My o zrušení poplatků za odpad neuvažujeme,“ řekl primátor Ústí Jan Kubata.

Někteří Ústečané si ale stěžují, že neplatí všichni a že to není spravedlivé.

I v samotném rozpočtu pro letošní rok město počítalo stejně jako loni jen s výběrem 43,2 milionu korun. To znamená, že už předem počítá, že poplatek zaplatí jen 90 procent obyvatel.

Loni bylo neplatičů ještě více než 10 procent, protože skutečně vybraná částka na poplatcích činila podle mluvčího města Milana Knotka 42,2 milionu korun.

Náměstek primátora Libor Turek zdůraznil, že občané zdaleka na poplatcích neuhradí výdaje na nakládání s komunálními odpady, které dosahují zhruba 70 milionů korun. Rozdíl podle něj dotuje právě město.

„Tyto náklady bude město platit vždycky, to je nezvratný fakt, proto o zrušení poplatků neuvažujeme. Třídění prostě stojí peníze,“ uvedl Turek.

Jenomže město má v oblasti odpadového hospodářství i jiné příjmy, než jen od občanů. Podle Knotka loni získalo ještě přes 47,6 milionu z poplatků za ukládání odpadů na skládky a 2,9 milionu korun od společnosti Eko–Kom.

„Nakládání s komunálním odpadem podstatně dotujeme, rozhodně na něm nevyděláváme,“ odmítá ale Kubata.

Výjimku z poplatkové povinnosti za odpad by stejně, jako letos, měli mít i v příštím roce jen vlastníci rekreačních objektů na území Ústí. Novou vyhlášku ale ještě v prosinci musí schválit městští zastupitelé.