„Komora statutárních měst Svazu měst a obcí ČR navrhuje v rámci reformy veřejné správy zrušit městské části a obvody v územně členěných statutárních městech (kromě hlavního města Prahy) s cílem uspořit finanční prostředky a zefektivnit veřejnou správu,“ bylo uvedeno v návrhu usnesení.

Kladenský primátor Dan Jiránek přiznal, že zástupci statutárních měst členěných na obvody se k návrhu stavěli rezervovaně, nicméně ruku proti podle něj nezvedl nikdo.

„V nejbližší době to určitě nebude, ale je to téma k diskuzi,“ připustil včera předseda ústecké ODS Pavel Sušický. Poznamenal, že ta diskuze bude muset být hodně široká.

„Pak by se muselo vše fundovaně připravit. Služby pro občany by v obvodech asi měly zůstat, zaniklo by případně jen vedení,“ míní Sušický.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič, bývalý ústecký primátor, nepopřel, že je příznivcem jiného směru. Za jeho vedení kompetence i příjmy obvodů v Ústí naopak vzrostly.

„Obvody mají blíž k občanům. Na druhé straně stojí peníze,“ řekl Gandalovič s tím, že rozhodnout, jestli je zachovat, nebo ty prostředky investovat jinak, by měli sami Ústečané.

„Já jsem sice příznivec decentralizace, ale dovedu si i představit, že v obvodech zůstanou jen detašovaná pracoviště magistrátu,“ dodal.

Také starosta Severní Terasy Jiří Brodský je toho názoru, že rozhodnutí by se mělo nechat na občanech. Na to, jakým způsobem by se měli vyjádřit, odpověděl, že zákon umožňuje jedinou formu, a to místní referendum.