Před deseti lety přestalo kulturní středisko provozovat Malé kino. Po několikaměsíční přestávce se jej ujali manželé Šmahelovi. „Vědět ale, do čeho jdu, rozmyslela bych si to,“ řekla Libuše Šmahelová.

Kino má 138 míst, navštěvují jej dospělí i děti. Slaví se tu Mikuláš, pravidelně sem na pohádky chodí mateřinky.

„Vidět radost v dětských očích, když se plátno rozzáří – to stojí za to. Tvrdí, že i doma mají třeba krtka na DVD, ale tak velkého jako u nás ho v televizi neuvidí,“ řekl exkameraman ČT František Šmahel s nadšením sobě vlastním.

„Biograf jsme pojali ne jen jako promítání filmů. Když už sem divák přijde, měl by tu mít i další zábavu. Možnost prohlédnout si fotografie, obrázky postižených či dlouho v nemocnici ležících dětí,“ soudil.

Prostor dává kino i nadšeným amatérům. Lidem, kteří umí výborně malovat či kreslit, ale nemají šanci dostat se do velkých galerií.

Šmahelovi se shodují, že by rádi diváky vychovávali. Ale vlastně to dělají již deset let. Promítají spíše artové, umělecky hodnotné filmy, na hollywoodské trháky musí lidé jít jinam. Pomohli Telnici, Povrlům a Hoře Svaté Kateřiny rozjet a provozovat kina. „Jen to v Libouchci už nefunguje. Zkusili si to dělat sami, poznali, že je to těžké a vzdali to,“ povzdechl si kinař.

Vypočítat vše zajímavé, co se U Františka za deset let událo, by bylo na dlouho. Pořádaly se zde filmové přehlídky Projekt 100, Jeden svět a Francouzský film, festivaly Kult a Voda Moře Oceány, začínal zde Femina Film. Vyhodnocuje se zde soutěž o nejhezčí Kiwanis panenku, setkávají se tu amatérští filmaři i výtvarníci, jsou tu křty DVD se záběry starého Ústí od Františka Šmahela. Dnes si v biu mohou návštěvníci prohlédnout i expozici staré filmové techniky včetně kamery na kliku.

„Se školami děláme projekt Film a škola. Promítáme žákům filmy podle děl autorů, o kterých se učí,“ prozradila Libuše Šmahelová.

V začátcích našli Šmahelovi podporu u řady firem, které podpořily start kina. Od té doby se ale hodně změnilo k horšímu. „Máme vysoký nájem – před časem nám ho Tepelné hospodářství města Ústí zvedlo na dvojnásobek. Prý se musí chovat tržně, ale přece ani my na kultuře nevyděláváme,“ byl opět smutný František. Ani město Ústí biu letos nevyšlo vstříc tak, jak očekávalo.

„Z požadovaných 150 tisíc jsme dostali 18. I za ty děkujeme, ale mrzí nás, že na druhou stranu dá Ústí na jednorázovou akci opravdu vysoké částky,“ dodal František Šmahel.