Od července Ústí přešlo z dvoukomorového systému třídění na tříkomorový. Dosavadní dvě odpadové nádoby na duté a ploché obaly nahradily tři, modrá na papír, žlutá na plasty a zelená na sklo.

Na několika místech se současně objevila i čtvrtá, bílá, na čiré sklo. Do zeleného zvonu pak v takovém případě patří jen sklo barevné.

„Jde o pilotní projekt. Jestli si na to Ústečané zvyknou, přibudou bílé zvony i jinde,“ řekl tehdy Michal Vlček, jednatel firmy AVE CZ, která pro město sběr a svoz odpadu zajišťuje.

Nyní společnost EKO–KOM městu nabídla bezplatně zapůjčit 220 nádob pro oddělený sběr bílého a barevného skla. A ústečtí radní už schválili uzavření smlouvy s ní.

„Nádoba je řešena tak, že umožňuje současný svoz obou druhů skla. Navíc jedna zabere méně místa než dvě,“ popsal její výhody mluvčí města Milan Knotek.

Radní rovněž uvolnili prostředky na úhradu vyšších nákladů, které měla firma AVE CZ se svozem objemného odpadu. Ten je organizován dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Ústečané věci v určených dnech podle svozového kalendáře mohou odložit u kontejnerů nebo popelnic.

Už několikrát, naposledy loni, ale město zvažovalo tuto službu pro občany zrušit. Zejména kvůli protestům obvodních radnic ale zatím vše zůstalo při starém.

„Diskutujeme o tom a budeme diskutovat dál, a to i v souvislosti s novým systémem úklidu ve městě od příštího roku,“ potvrdil náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS).

Řekl, že město financuje provoz 2 sběrných dvorů, kam Ústečané mohou objemný odpad ukládat zdarma. „To vidím jako dostatečnou službu. Přivézt si nový nábytek je pro občany samozřejmé. Ale stejně samozřejmě by se měli postarat i o odvoz starého,“ řekl.

Náměstek primátora Arno Fišera (ČSSD) je jiného názoru. „Pokud chceme mít ve městě pořádek, měly by být svozy objemného odpadu zachovány.

Jednak sběrné dvory nejsou ve všech obvodech, jednak také ne každý občan má možnost odpad tam odvézt,“ tvrdí. Dodal, že město letos za svozy objemného odpadu zaplatilo 4,7 milionu korun.