„Vietnamské stánky nám tu opravdu nechybí,“ shodli se oslovení návštěvníci. Stejného názoru byly keramička Soňa Havlová a výtvarnice Jitka Klepačová, které letos začaly provozovat v prostorách Staré radnice řemeslné kurzy.

Svůj premiérový Jarmark nazvaly Vánoční svátky o století zpátky. S názvem souviselo i nabídnuté občerstvení – od výborných bramborových placek a domácích koláčků, přes vuřty až k preclíkům.

„Udělat tu jarmark byl dobrý nápad. Je takový hezký, staročeský – tak jak to má být,“ zářila před radnicí Amálie Vyklá z charitního Domova pro seniory Chabařovice (DPS).

„Vynikající je výstava o historii Chabařovic,“ chválila dáma expozici, která byla v rámci jarmarku otevřena. Návštěvníci se mohli seznámit s minulostí města a jeho zaniklých obcích, poznat krutý osud občanů z období 2. světové války. Tři školáci litovali, že je zde promítačka jen vystavena, že už jim nemůže promítat pohádky. Biograf je zrušen.

Dámu z DPS by těšilo, kdyby jarmark nabízel i výrobky babiček z jejího domova. Proti nejsou ani pořadatelky. „Umí pěkné věci. Mají čas a věnují se tomu naplno,“ shodly se.

„Těší mě, že se přišli podívat občané z Chabařovic, Ústí i z okolních vesnic,“ řekla Jitka Klepačová, pořadatelka.

„Téměř všichni dnešní prodejci jsou lektoři naší řemeslné dilny Čas, oslovila jsem i místního kořenáře pana Vaňáta, sýry přivezli Hruškovi z Mimoně, ze Skorotic přijel pán s medovinou. Keramiku a textil tu prodává obchůdek Mandragora,“ prozradila poté, co ukázala práci s kolovrátkem. „Většinu zboží, které zde vidíte, se mohou zájemci naučit u nás dělat. Na Velikonoce chystáme další akci, nejspíš workshop na téma vejce,“ dodala. Těší ji, že bylo možné prohlédnout si – díky faráři a Věře Křížové – i místní kostel.

Asi čtvrt roku vyráběla pro jarmark novou keramiku, hrnečky a poháry, Soňa Havlová.

„Největší radost tu dnes mám, když lidé odcházejí a jsou spokojeni, že viděli pěkné věci a odnáší si domů i dárky. Že nezůstali sedět u televize, přišli se podívat mezi nás,“ řekla. „Líbilo se mi, když tu chlapeček na svíčky ze včelího plástu reagoval, že to jsou oplatky,“ dodala s úsměvem.