Podle včera oslovených Ústečanů je v ulicích města policistů už nyní velmi málo. „Další odchody se určitě citelně odrazí v bezpečnosti. Chybět budou policisté v ulicích i na služebnách. Ani se jim, ale moc nedivím, že raději odcházejí,“ řekl Ústečan Petr Lachman.

Policisté opouštějí řady hlavně z finančních důvodů, nejsou spokojeni se služebním zákonem nebo si našli lépe placená místa.

Od listopadu už na Ústecku odešlo sedmnáct policistů a do konce roku plánuje odejít dalších dvaadvacet. Jen pouhých šest odcházejících jsou přitom důchodci, kteří by stejně odešli do civilu.

Podle okresního policejního ředitele Zdeňka Havlíčka se do civilu chystá dokonce i pět lidí z vedení okresní policie.

Ústecké kriminalisty podle jejich šéfa Miroslava Králíčka opustí až jedenáct specialistů, čtyři z nich přitom odcházejí na krajskou „vyšetřovačku“. Najít za ně ale kvalitní náhradu prý nebude snadné.

S vysokým podstavem se už nyní pere i služba pořádkové policie a železniční policie ústeckého okresního ředitelství Policie ČR.

Její velitel Josef Vrba řekl, že mu v současné době schází jedenáct policistů. „Do konce letošního roku plánuje odejít dalších patnáct příslušníků. Z nich sedm jde do civilu, pět na službu kriminální policie a vyšetřování a tři na jiná oddělení. Od příštího roku tak pořádková a železniční policie bude mít podstav 26 policistů, což je asi 10 procent z celkového stavu. Pro některá policejní obvodní oddělení v okrese to bude znamenat, že budou na 70 až 80 procentech tabulkového stavu,“ podotkl policista Vrba. Celkový podstav policistů na Ústecku by tak měl být dokonce až 60 lidí.

Jen v letošním roce k ústecké policii nastoupilo celkem 36 zájemců. I pro příští rok proto vedení policie, a to nejen v Ústí, ale v celé České republice, plánuje také další náborové akce, které by měly přilákat nové uchazeče o policejní práci.