V minulém roce se ale vyskytly zdravotní problémy. „Všichni jsme měli průjmy, vyrážky a zvraceli jsme. Tak jsme si nechali udělat rozbor vody v naší studni,“ uvedla.

Rozbor, který provedl Odbor hygienických laboratoří Ústí nad Labem Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, ukázal, že ve vyšetřovaném vzorku se vyskytuje více bakterií, než povoluje vyhláška č. 252/2004.

„Studna je mikrobiologicky znečištěná, proto ti, kteří vodu pili, měli průjmy. Testovaný vzorek obsahuje mikroby, které žijí v lidských střevech. Takto znečištěná voda není pitná ani po převaření,“ řekl Zdeněk Koval, vedoucí Odboru hygienických laboratoří Ústí nad Labem, který vzorek vody ze studny testoval.

„Letos jsme si nechali studnu vyčistit. Práce stály deset tisíc korun. Ale problémy nezmizely,“ popisuje uživatelka studny. Rozbor, který se nechala udělat letos, měl stejný výsledek.

„Myslím si, že nám do studni přitéká žumpa. Nemůžeme vařit, prát, prostě vodu nemůžeme vůbec používat,“ uvedla.

Podle Zdeňka Kovala může mít znečištění více důvodů. Do studny může například prosakovat voda z nedaleké řeky Bíliny, která je označovaná jako jedna z nejšpinavějších řek v České republice. „Rozbory vzorků vody ze Stadic a Nových Stadic vyházejí většinou špatně,“ dodal Zdeněk Koval.

V obci je i veřejná studna, ale od loňska lze vodu z této studny používat jen jako užitkovou. V obci není kanalizace, každý dům má svůj septik. „Nepamatuji si, že by někdo septik čistil. Myslím, že do naší studny prosakuje žumpa z některého septiku,“ dodala Frňková.