Celá investice přijde na téměř 5,4 milionu, chybějící prostředky, 539 tisíc korun, zaplatí město ze své pokladny.

„Podmínkou využití dotace je, že musíme minimálně 10 procent nákladů uhradit z vlastních zdrojů,“ vysvětlil mluvčí města Milan Knotek. Ústečtí radní již spoluúčastenskou částku z městského rozpočtu uvolnili.

Dotaci pro tuto akci uhájila v rámci tzv. porcování medvěda ústecká poslankyně Marcela Mertinová (ČSSD).

„Uvedený domov navštívila několikrát. Zařízení letos slaví 20 let své existence a přesto dodnes nemělo prostory, kde by se jeho obyvatelé mohli společně scházet. Také dalších bytů pro seniory je třeba, proto jim slíbila, že se v rámci dotací, o nichž každoročně rozhoduje Poslanecká sněmovna, pokusí na to prostředky získat,“ vysvětlila Hana Vojtová, asistentka Mertinové.

Ředitelka Domova pro seniory a Azylového domu pro matky s dětmi Anna Pivová potvrdila, že stavební práce jsou v plném proudu. Dvanáct nových bytů, které vznikají rozdělením ze šesti stávajících, by se mělo podrobit koaludaci už 6. prosince.

„Také klubovnu bychom chtěli co nejdříve, i když ta podle podmínek dotace může být zkolaudována až v lednu,“ řekla Pivová.

Zařízení sídlí ve dvou věžových domech, které byly původně budovány jako běžné obytné. Většinou zde byly dvoupokojové byty, pro potřebu seniorů příliš velké. S jejich postupnou přeměnou na menší domov začal už před třemi lety, do teď jich měl hotových už 15.

O nové jednopokojové minibyty je mezi stávajícími obyvateli obrovský zájem, čekají na ně v pořadníku. O dvoupokojový byt se dosud dělili s dalším seniorem a to ne každému vyhovuje. Těší se, že nadcházející Vánoce už oslaví ve větším soukromí.

V klubovně vznikající pod střechou jednoho z věžáků se bude moci sejít až 60 lidí. „Dosud jsme větší akce u nás pořádat nemohli, jezdili jsme do jiných domovů. To se teď změní, už jich máme naplánovaných několik,“ dodala Pivová.