„Je mi skoro 50 a nemám žádné vzdělání. Jinou práci neseženu a dělat potřebuju. Žena je nemocná, propustili ji, dcera má malého chlapečka a je s ním sama. Všichni jsou na mě odkázaní. Nevím, co bych dělal, kdyby mě vyhodili,“ svěřil se se svými obavami jeden z ústeckých veřejně prospěšných pracovníků.

Obvodní radnice ale tvrdí, že se jich zbavovat nebudou. A to přesto, že úřad práce (ÚP) na jejich mzdy přispívá o 2 tisíce korun méně než dříve.

„Nově činí měsíční dotace na jednoho pracovníka od ÚP 7 tisíc korun. Pořád je to pro nás výhodné. My jim doplácíme částku do minimální mzdy, některým, například řidičům, i více. OD ÚP jsme letos na jejich mzdy dostali 5,79 milionu a my jsme jim doplatili 2,039 milionu korun,“ uvedl Jan Tvrdík, místostarosta centrálního obvodu s tím, že další zhruba 2 miliony činily povinné odvody za ně.

Loni obvodní centrální radnice zaměstnávala 100 VPP, nyní 57. „Smlouvy teď končí, od prosince jich budeme mít jen 50. Přijali bychom rádi další, ale zatím jich víc nedostaneme, možná od května,“ uvedl Jan Tvrdík, místostarosta centrálního obvodu.

O to, že pro ně nebudou mít uplatnění, se Tvrdík nebojí. „Magistrát od nás přebírá smluvní firmy na úklid chodníků a údržbu zeleně. Ty ale obhospodařují jen asi 50 procent obvodu, zbytek děláme právě s VPP. A budeme dělat dál,“ ujistil Tvrdík.

Také střekovský starosta Vlastimil Žáček řekl, že s VPP počítají i nadále.

„Budou dočišťovat plochy, které nejsou nasmlouvané, starat se o dětská hřiště a dělat další věci, jež budou třeba. Zastávám názor, že je lepší, když se zapojí do práce, než jim jen tak vyplácet sociální dávky,“ uvedl Žáček s tím, že jeden VPP radnici stojí měsíčně 4 680 korun včetně zdravotního a sociálního pojištění.

Loni Střekov zaměstnával 6 VPP, pro letošek žádal o 16. Dostal jich ale pouze 13.

„Chtěli bychom jich víc, ale bude to záležet na ÚP a také na tom, jestli opět nebude krácena dotace,“ dodal střekovský starosta.