Neštěmice

V současné době neštěmický obvod dokončuje prodej bytů a domů. „Po prodeji tu zůstane 339 bytů, většinou I. kategorie,“ vysvětlila tamější starostka Liana Wagnerová. „Nájemné se v nich platí regulované, dle vyhlášky to tedy dělá přibližně 19 korun na metr čtvereční.“

Neštěmický obvod je má v ulici Anežky České, kde ve čtyřech vchodech je 96 městských bytů. „Další se nacházejí v ulicích Čechova, a to 48 bytů, v Křižíkově ulici je to dokonce dům s 23 byty. V bývalém pečovatelském domě Na Rozcestí máme bytů 96, v Národní 8 bytů, v Opletalově 13 a ve Veslařské ulici ve třech domech dohromady 16 bytů,“ pokračovala Wagnerová.

Zvláštní kapitolou je Matiční ulice, kde má obvod 17 bytů pro neplatiče.

Právě Veslařská ulice patří do záplavové zóny. „Dva domy máme již po záplavách opravené,“ informovala Wagnerová dál. „Naší politikou je postupně investovat i do dalších bytů a tak je zhodnotit.“

Pokud by některý z občanů chtěl jeden z těchto bytů získat, nemusí se podle Wagnerové obávat pořadníků. „Ty žádné nemáme. Občan musí sledovat vývěsky, webové stránky obvodu na internetu. Případně by měl zatelefonovat, nebo zajít na úřad osobně a zeptat se, jestli není nějaký byt volný.“

Dotyčný však musí žádat o konkrétní byt, nikoliv si dát jen žádost na úřad. „Bytová komise pak buď jeho žádost doporučí, nebo ne. Za uzavření nájemní smlouvy se platí poplatek, z něhož je polovina vratná,“ dodala Wagnerová.

Střekov

Druhým v pořadí co do množství městských bytů je Střekov. Má jich 297, opět I. kategorie, průměrné regulované nájemné tu činí zhruba 20 korun na metr čtvereční.

Podle zdejšího starosty Vlastimila Žáčka zde také pořadník nemají. „Všechny byty máme obsazené,“ uvedl.

Pokud se některý z bytů uvolnil, tak dříve radnice investovala do jeho oprav. „Zájemci si pak vylicitovali právo na nájemní smlouvu. Někdy se nám pak ale náklady nevrátily.“

Proto se do bytů už radnice rozhodla neinvestovat, ale licitovat právo na jejich opravu a následnou nájemní smlouvu.

„Radnice jim pak nařídí, do kdy a co opravit. Vycházíme při tom ze zákonných norem a předpisů. Často se totiž stávalo, že lidé si sehnali třeba záchodovou mísu na smetišti a podobně. Tak takto si zhodnocení bytu skutečně nepředstavujeme,“ uvedl Žáček.

Radnice pak investice chrání. Co se prodeje týká, preferuje prodej celých domů, nikoliv bytových jednotek. „Nájemníci u nás mají zaručené předkupní právo,“ řekl.

Střekovské obecní byty se nacházejí v ulicích Kojetická, Železničářská a Žukovova.

Centrální obvod

Podle starosty centrálního městského obvodu Václava Vernera tu mají ve vlastnictví 132 plně obsazených bytů. „Prodej zatím žádný nepřipravujeme,“ uklidňoval.

Nájemné se tu pohybuje ve dvou sazbách. „Staré smlouvy jsou na regulované nájemné a ty se drží v rozmezí 19 až 20 korun za metr,“ řekl. „U těch nových už se nájemné pohybuje okolo 50 korun za metr čtvereční.“

U bytů, postavených ze státních dotací, je nájemné určováno podle 0,8 násobku průměrné mzdy.

Byty jsou v ulicích Velká Hradební, Stará, Masarykova a Tovární.

V obvodu mají určité problémy s vysokými dluhy po neplatičích. „Současní nájemníci nám samozřejmě nedluží nic. Ovšem ty staré pohledávky jdou do milionů,“ posteskl si Verner.

Vymáhat se je daří jen s malou účinností. „Častokrát tu jsou i takové, které vznikly až po prodeji bytu, v závěrečném vyúčtování, jež dotyčný dlužník po odkupu bytu do vlastnictví nezaplatil. Proto zastupitelstvo vyhlásilo amnestii,“ vysvětloval starosta dál.

Pokud dlužník základní dluh zaplatí, bude mu odpuštěno penále. „Soudci totiž kolikrát penále sníží, nebo neuznají,“ dodal Verner.

Severní Terasa

Nejmenší bytový fond vlastní právě tady. „Náš obvod spravuje celkem 35 bytů. Z toho 29 se nachází v Kmochově ulici. Je to dům postavený ze státních dotací,“ uvedl starosta Severní Terasy Jiří Brodský. „Nájemné se tu blíží ke 30 korunám za metr.“

Obvodu se kromě většiny bytů podařilo zbavit zhruba 70 procent dluhů. „Prodávali jsme totiž byty s pohledávkou,“ uvedl Brodský. Ostatní pohledávky jsou většinou nedobytné.

Malé Březno

I malé obce nějaké byty vlastní. Například Malé Březno jich má 9. „Z toho 3 v kulturním domě, zbytek ve škole. Ty jsou ovšem pro sociálně slabší. Pořadník máme plný, je tam 15 žádostí. Ale to jsou kolikrát lidé, jejichž příjem neodpovídá definici sociálně slabšího,“ uvedla k tomu místní starostka Renata Zvoníčková.