Kvůli pracem na jezu musel být uměle sveden tok řeky. Také včera pomocí speciální techniky pracovali na dně řeky dělníci, kteří odstraňovali nánosy bahna a kamení. Podle stavbyvedoucího Václava Tenopíra trvaly práce na řece přibližně čtyři měsíce a po tu dobu musel být tok Bíliny přesměrovaný do dnes již nevyužívaného mlýnského náhonu poblíž zámeckého parku. Rekonstrukce na Bílině by měla být hotova do konce měsíce.

 
„Podařilo se nám jez opravit a již je jako nový. Museli jsme také přehradit řeku, to bylo možné jen díky náhonu, kterým se tok vrátil do původního koryta asi jeden kilometr po proudu. Betonová hráz je navíc zdvojená, aby voda nepřekážela při opravě jezu, který je od můstku vzdálen asi 250 metrů po proudu. Voda je svedena v místě opravy do speciální plastové roury, tak abychom mohli bezproblémů pracovat na dně řeky,“ vysvětlil stavbyvedoucí Tenopír.
 
K nutné opravě došlo poté, co bylo zjištěno, že původní kamenný jez byl v havarijním stavu, a to poté, co ho vážně poškodily povodně v roce 2002 a také v loňském roce. Vedle opravy samotné kamenné hráze jezu, které jsou už nyní dokončeny, dojde i na úklid zanešeného koryta. Naplaveniny a bahno v současnosti dělníci vybagrovávají.
 
Dělníci bahno a naplaveniny odvážejí na skládku a pokračují zároveň v obnově současné kamenné hráze, která prochází opravou i očistou.
 
Trmická starostka Jana Oubrechtová řekla, že radnice vydala pouze povolení k rekonstrukci a k očistě koryta. „Rekonstrukce ale nebude financována z prostředků trmické radnice, jde to zcela mimo náš úřad,“ podotkla Oubrechtová.
 
Úpravy dna i celková rekonstrukce poničeného trmického jezu je v režii Povodí Ohře, které nutnou rekonstrukci také financuje.
 
Náklady na rekonstrukci by si měly vyžádat několik set tisíc korun.