Učitelé ZŠ speciální Pod Parkem jeli do Prahy autobusem podpořit své kolegy, další kantoři dali přednost vlaku.
„Počet stávkujících škol se od včera nezměnil. K protestu se přidalo 748 pracovníků škol, z toho 81 odborářů,“ uvedla Martina Wilhelm, předsedkyně ústecké oblastní rady Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství.
„Problémy nám hlášeny nebyly. Rodiče si asi nestěžovali, nebyli zaskočeni, školy i média je včas informovaly,“ dodala.
Mezi školy, z nichž se včera neozýval smích a křik dětí, patřila ZŠ Stříbrnická. Ke stávce se tu nepřidalo jen vedení a školní kuchyně. Libuše Macounová ze stávkového výboru ráno připomněla ve sborovně, za co učitelé stávkují. Uvedla také, že platy v jiných odvětvích rostou podstatně více. Poté s kolegy odjela do Prahy, ostatní učitelé šli do sv. Vojtěcha na výstavu o Komenském.
„Na stávce jsme se shodli jednomyslně. Ty požadavky jsou naprosto jednoznačné. Je zde výborný kolektiv, který táhne za jeden provaz. Máme všechny věkové kategorie učitelů, ale asi nižší věkový průměr než jinde,“ řekl Josef Matoušek, učitel ZŠ Stříbrnická.
Na to, proč některé školy nestávkovaly, má odborář Josef Matoušek svou teorii. „Možná na nich jsou nekvalifikovaní učitelé, ti ke stávce nemají důvod. Stejně na tom jsou učitelé v důchodu: proč by stávkovali, mají–li důchod a ještě plat,“ ptal se. Soudil ale, že největší skupinu nestávkujících tvoří kantoři, kteří na stav českého školství rezignovali. „A nebo učí jen dočasně, plánují stejně odchod a školství je proto nezajímá,“ dodal.
„Být se strážníky je lepší, než sedět ve třídě. Bavilo mě slaňování, pravou zbraň jsem měl v ruce poprvé,“ tvrdil v DK Ústí Karel Málek ze ZŠ Nová.
Program tu pro děti stávkujících škol připravilo město.
Své učitele přišli podpořit před magistrát a krajský úřad studenti Gymnázia dr. Šmejkala. „Naše škola má málo peněz na vybavení učeben a školní pomůcky. I to chce stávka změnit, proto jsme tu s transparenty,“ vysvětlila Daniela Novotná, organizátorka studentského protestu.