Sami trhovci přiznávají, že odhalit zdařilé falešné peníze při placení je nesnadné. „Většinou se spoléhám na instinkt. Poznám peníze po hmatu, papír bankovek je jiný. Přesto spoléhám hlavně na ochranné prvky, jako je vodoznak a barva papíru. Na to, abych si pořídila speciální lampu na rozpoznávání padělků, nemám,“ svěřila se trhovkyně Klára Pokorná.
Také Dagmar Bezděková se bojí, že by nakupující mohl při placení podstrčit falzifikát. „Částečně rozpoznám padělek od pravé bankovky, přesto mám strach. Proto například neberu pětitisícikorunovou bankovku. S ní kupující hned posílám do banky nebo do obchody si rozměnit,“ vysvětlila ústecká prodejkyně.
Na Ústecku kriminalisté jen za letošní rok odhalili 22 kusů falešných bankovek. I když se před vánočními svátky mohou falešné bankovky vyskytovat ve větší míře, policie na to přijde až v lednu, kdy to obchodníci většinou při odevzdání tržby zjišťují. Podle ústecké policejní mluvčí Veroniky Beranové jejich nárůst proti předešlému roku není dramatický.
V loňském roce bylo odhaleno osmnáct falzifikátů bankovek. Pracovníci hospodářské kriminality podezřelé peníze odesílají na krajskou policejní správu, kde poté bankovky čeká zkoumání, která potvrdí nebo vyvrátí, že jde o padělky. Za trestný čin padělání peněz hrozí pachatelům v prvním odstavci 2 až 8 let, ve třetím pak až 15 let. Postihu se vystavuje ale i ten, kdo padělky dál udává do oběhu.