Nejvíce je to patrné ve všebořickém Tescu, které nabízí slevy na vybrané zboží až padesátiprocentní. K nákupům budou lákat zákazníky po několik následujících týdnů. Poloviční ceny se ve zlevněné nabídce týkají například oděvů, hraček, ale také elektroniky.

„Zákazníci si již zvykli na pravidelné povánoční slevy a většina z nich je vítá. Zdá se, že někteří lidé si dokonce během Vánoc dané zboží vytipují a vyčkávají, až je naše obchody nabídnou se slevou,“ uvedla Eva Williams, ředitelka oddělení vnějších a vnitřních vztahů společnosti Tesco Stores ČR.

Slevy lidé začínají využívat každoročně hned první den otevření obchodů. V případě některých supermarketů je to hned po prvním svátku vánočním, tedy 26. prosince. Stoupá i počet těch, kteří dostávají pod stromeček finanční hotovost nebo dárkovou poukázku, jíž pak využijí v povánočních slevách.

Další hypermarket, trmický Globus, v těchto dnech prodává například levnější obuv, textil a konfekci. „Na toto zboží nabízíme povánoční slevy ve výši až 30 procent,“ uvedla zaměstnankyně Globusu Jaroslava Řeháčková.

Obdobně lákavé slevy poskytuje i řetězec hypermarketů Hypernova. „Na nepotravinářské zboží poskytujeme povánoční slevy až ve výši 80 procent,“ uvedl mluvčí řetězce Libor Kytýř.

Pouze Kaufland vysloveně povánoční slevy nemá. „My máme slevové akce průběžně celý rok. Zákazníci jsou už na to zvyklí,“ uvedla ředitelka místního marketu firmy Zora Vacková.

Podle zákazníků řetězců, kteří povánočních slev využívají, je sice velmi únavné si frontu u pokladny vytrpět, ale vyplatí se to.

„Vánoční slevy mi přijdou jako docela dobrý obchodní trik, většinou totiž nejsou znát. Ovšem po vánocích, kdy se řetězce potřebují zbavit neprodaného zboží, je to jiná káva,“ řekla Jarmila Krytinářová po nákupu v Tescu.

Obdobně to hodnotil i Miroslav Špaček.

„Člověk si ale musí zboží dopředu vytipovat a pak si cenu porovnat,“ radil. „Není dobré chodit naslepo. To potom utratíte nakonec víc, než normálně. Ne všechno zboží totiž ve slevě bývá. Lidi to ovšem mate a na to podle mě obchodníci sázejí.“