„Vstup na věž není nijak oddělen od ostatních prostor zámečku. Takže bychom těžko dokázali uhlídat vybavení, které tu původní provozovatel restaurace ještě má. Vzhledem k tomu, že jde o majetek za statisíce, po dohodě s městem jsme pro jistotu uzavřeli celý zámeček,“ uvedl Miroslav Štráchal, ředitel Městských služeb, které objekty na Větruši spravují.

Zrekonstruovanou dominantu město Ústí otevřelo koncem roku 2005. Prvním nájemcem restaurace i souvisejících prostor se stala ústecká firma Drinks Union. Město jí zámeček pronajalo na dva roky, a to za 40 tisíc korun měsíčně. To včetně záloh na vodu a další energie, čistý nájem činil necelé 3 tisíce korun.

Opozici to tehdy ostře kritizovala, tvrdila, že za 1 600 metrů čtverečních lukrativní plochy to je nestydatě nízká částka. Město argumentovalo, že jde vlastně o zkušební provoz. Téměř 30 let na Větruši nic nebylo a turisté si sem odvykli chodit. Navíc město nemuselo investovat do vnitřního vybavení, protože tak Drinks Union učinil na vlastní náklady.

Po 2 letech opozice změnila názor. „Dostali jsme možnost podrobně se s provozem seznámit. Jsou tu obrovské náklady, hlavně na topení, a peníze nic moc. V tomto kontextu už mi nájem tak nízký nepřipadá,“ řekl komunistický městský zastupitel Jaroslav Kubín poté, co členové zastupitelstva loni na podzim absolvovali exkurzi po zámečku.

Poté, co město vyhlásilo poptávkové řízení na další pronájem, Drinks Union zvažoval, jestli se má vůbec přihlásit. „Hostinská činnost moc zisková nebyla, odůvodnil váhání Josef Vejlupek z firmy.

Město si ale slibovalo větší peníze z pronájmu. „Hned na začátku jsme jasně řekli, že počáteční podmínky budou platit dva roky. Z řízení vyplyne cena obvyklá a bude na Drinks Unionu, jestli ji bude akceptovat, anebo o další pronájem mít zájem nebude,“ uvedl po vyhlášení soutěže náměstek primátora Jan Řeřicha.

„Nejvyšší cenu, a to 41 tisíc korun, nabídl Jiří Diferenz. Jde o holý měsíční nájem bez energií,“ řekl nyní Řeřicha. Dodal, že Drinks Unionu město zaslalo návrh nové smlouvy za cenu vzešlou z výběrového řízení, ale firma za těchto podmínek neměla zájem. „Ale slíbila, že s novým nájemcem bude spolupracovat,“ poznamenal náměstek primátora. A dodal, že Diferenz vedle nejlepší cenové nabídky měl coby provozovatel Medusy na Severní Terase i dobré reference.

Loni podle Štráchala zaznamenali v areálu Větruše celkem 34 042 návštěvníků. „Na vyhlídkovou věž jich přišlo 8 847, do bludiště 24 371 a sportoviště využilo 824 lidí,“ konkretizoval ředitel Městských služeb. Naposledy byl turistům zámeček přístupný 30. prosince. Kdy se otevře znovu, Štráchal zatím říci nedokázal.

Větruše patřila před rokem 1989 státu. V 70. letech sem tehdejší státní podnik Restaurace a jídelny nastěhoval zahraniční pracovníky. Tím začalo její chátrání a turisté sem úplně přestali chodit. Ani po revoluci se na tom nic nezměnilo. Zámeček vystřídal několik soukromých majitelů a devastace pokračovala, po požáru hrozilo zřícení jeho věže.

Město Ústí koupilo zchátralou dominantu v roce 2001 v dražbě za 2 miliony, do rekonstrukce pak dalo 130 milionů. Loni se zde propadla vyhlídková terasa. Způsobil to sesuv svahu, v současnosti probíhají přípravné práce na jeho zabezpečení.