Vyhláška, která zakazuje požívání alkoholu ve vybraných lokalitách v Ústí, je platná od 1. července roku 2007. Loni městská policie řešila čtyři sta případů, a to zejména vykázáním opilců z místa.

„Došlo k zásadnímu snížení výskytu problému,“ uvedl náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS).

Pokuty se však udělují podle mluvčího magistrátu Milana Knotka málo. „Někteří lidé, jejichž život se odvíjí s pivem v ruce u večerek a stánků, si pamatují zkušenosti se strážníky v minulém roce,“ sdělil Knotek s tím, že letos dělají opilci méně problémů.

Přesto se například v Městských sadech nebo na Šafaříkově náměstí pije alkohol dál. „Proč bych si v takovém vedru v parku pivo nedal? Samozřejmě nic tvrdšího bych ale nepil,“ tvrdil včera jeden z opilců v parčíku na Šafaříkově náměstí, kam se stahují hlavně lidé z blízké ubytovny.

Další tři lidé popíjelivíno v Městských sadech. Ani jim nevadilo, že už přes rok tam alkohol požívat nemůžou. A bez jakýchkoliv problémů si několikrát zašli do nejbližšího obchodu pro víno nové.

Proti opilcům však vedení města zatím nepřitvrdí. „Pochopitelně žádná vyhláška neodstraní problémy zcela stoprocentně. Týká se v převážné míře osob, které mají problém s normami chování,“ podotkl Řeřicha.

Zastupitel: Opilce bych proplesknul

Ústecký zastupitel Tomáš Jelínek (SZSP) sdělil, že většina lidí, kteří pijí alkohol na veřejnosti, z toho mají srandu.

„Není to jen pokutách. Na hrubý pytel musí být hrubá záplata. Je potřeba lidi proplesknout a soud by jim měl v zkráceném zřízení uložit veřejně prospěšné práce,“ dodal Jelínek s tím, že i v okolí jeho domova se však situace od platnosti vyhlášky zlepšila.

Řeřicha řekl, že pokud bude potřeba, může být městská policie velmi razantní. Podle Knotka v letošním roce řešili jen několik desítek případů.
Radnice zatím neuvažuje ani o novelizaci vyhlášky, jenž ji může rozšířit o další místa v krajské metropoli, kde bude pití alkoholu na veřejnosti také zakázáno. „Pokud se však potřeba vyskytne, je možné o novelizaci či rozšíření lokalit uvažovat,“ sdělil Řeřicha.

Milan Knotek podotkl, že vyhláška už v současné době vymezuje lokality zejména v blízkosti základní škol a veřejných budov.
„Prostě jsme nechtěli, aby se děti dívaly na válející se opilce a hrály si na trávníku, který je opilcem znečištěn,“ uvedl Knotek.

Vyhlášku obhájilo Ústí jako první v ČR

Ústecká vyhláška byla první svého druhu v Česku, kterou ministerští úředníci vzali na milost. Ministerstvo vnitra totiž před časem tvrdilo, že město jejím vydáním překročilo své pravomoce. Letos v únoru uznalo, že je vše v souladu se zákonem.

Ministerstvo vnitra jako dozorový orgán nejdříve namítalo, že město může regulovat popíjení jen při hromadných akcích, kde je důvodné riziko, že by osoby pod vlivem alkoholu mohly způsobit problémy.

Ústí proto vydalo novou vyhlášku v polovině minulého roku. Nezakazovala už pití alkoholu venku plošně, ale na čtyřiadvaceti vymezených místech. K Ústí se krátce nato přidaly další tři desítky obcí a měst. Další dvě desítky plánují, že v nejbližší době pití alkoholu na veřejnosti také zakážou. Vyhláška je například platná v Kladně, Lounech, Třinci, Hradci Králové, či Semilech. V Děčíně za tři týdny rozdali už pět pokut.