Ústecké pracoviště České inspekce životního prostředí (ČIŽP) zvažuje, že bude za únik pachu lihovar sankcionovat. „Podnik je sice ve zkušebním provozu. Lze pochopit, že ne vše hned funguje, jak má. Ale to neznamená, že budou zkoušet tak dlouho, dokud se jim to nepodaří bez ohledu, jaký to má dopad na okolí. Sankci zvažujeme,“ uvedl vedoucí oddělení ochrany ovzduší Jaroslav Hájek.

Vedle ČIŽP situaci monitoruje také trmická radnice. Mimo jiné ustanovila skupinu pro pravidelné kontroly v lihovaru. „Denně jsme v kontaktu jak se zástupci podniku, tak i obyvateli. Ti nás sami upozorňují kdy, v které lokalitě a jak intenzivně je zápach cítit. Zpráv od nich máme desítky,“ řekla starostka Trmic Jana Oubrechtová.

Již předminulý týden na setkání s občany, které situace znepokojuje, uvedla, že záznamy radnici budou sloužit jako podklad při řízení o uvedení lihovaru do trvalého provozu. „Pokud zápach neodstraní, souhlas k vydání povolení nedáme,“ ujistila lidi Oubrechtová. V posledních dnech se podle ní situace postupně lepší. Mírný zápach ale byl prý cítit ještě i včera ráno.

Na středu, jak potvrdil generální ředitel a předseda představenstva PLP Antonín Vávra, podnik povolal specialisty z Dánska ke spuštění další části zařízení, jehož součástí je i dezodorizační jednotka. Právě ta by měla zápach odstranit. Vávra ovšem připustil, že se to zřejmě nepodaří hned, že najíždění si vyžádá nějaký čas.

Již dříve zástupci podniku přiznali, že i pro ně jsou stávající problémy překvapením, které nečekali. „Děláme, co můžeme, abychom ten složitý komplex, kterým fabrika je, doladili co nejrychleji. Víc nemůžeme, jen se omluvit a ujistit, že nevypouštíme žádné škodliviny. Zápach není nebezpečný, i když nepopíráme, že nepříjemný je,“ dodal Vávra.

Lihovar v Trmicích spustil zkušební provoz loni v listopadu. Problémy se zápachem začaly o dva měsíce později. Pach byl zpočátku tak intenzivní, že se lidé báli, že jde o nějakou nebezpečnou havárii. Trmická radnice je po zjištění situace uklidňovala prostřednictvím městské policie.

Ústí se zatím do věci nevložilo. „Nikdo se na nás se stížností neobrátil. Kdyby ano, tak to budeme s lihovarem řešit,“ řekl náměstek primátora Jan Řeřicha.