Neštěmice - „Na minulém jednání jsme slíbili našim nájemníkům, že domy, které zůstanou v majetku města, postupně zrekonstruujeme. Ale v rozpočtu na to finance vyčleněny nejsou,“ odůvodnil zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM), proč pro něj nezvedli ruku.

Starostka Liana Wagnerová (ODS) řekla, že prostředky na investice má obvod velmi omezené. Například od města na ně letos zatím nedostal ani korunu. Předpokládá, že dá z vlastních zdrojů dohromady necelých 9,5 milionu korun.

„Přitom jenom na výměnu oken, kterou požadují nájemníci 48 bytů z Čechovy ulice, by bylo potřeba 2,7 milionu korun. A to máme další domy, kde je také nutno okna vyměnit a udělat i jiné rekonstrukce, například rozvodů a další. To sami nezvládneme,“ uvedla Wagnerová.

Radnice proto podle ní zvažuje další varianty, mimo jiné i spoluúčast nájemníků. „Kdyby souhlasili se zvýšením nájemného, mohli bychom si vzít úvěr a požadované práce jim udělat hned,“ vysvětlila starostka. Podle ní se zkusí s nájemníky domluvit.

Zastupitelka Miloslava Válková (SZSP) poznamenala, že už loni se dohodli, že se s opravami domů začne.
„Rýsuje se šance, že bychom ještě mohli od města investiční dotaci dostat. Ale pokud ne, tak bychom měli náš investiční rozpočet přehodnotit. Dát domy do pořádku je prioritou. I kdybychom kvůli tomu měli odsunout něco jiného, třeba parkoviště,“ tvrdí Válková.

Parkoviště chtějí letos Neštěmice rozšířit jedno, a to o 15 míst v Opletalově ulici. V plánu mají rovněž oplotit neštěmické víceúčelové hřiště, zateplit dům, kde sídlí lékaři či vykoupit pozemek pro připravovaný projekt sportovně odpočinkového areálu v Mojžíři.

Také, jak dodala Wagnerová, chtějí nakoupit a instalovat další kamery v problémových místech obvodu. Zatím jich je tady namontováno 6 v Krásném Březně. Z toho 3 v novém podchodu pod železniční tratí na Novém Světě a 3 v jeho okolí.