Statek se nachází hned na kraji obce, ve směru na Litoměřice. „Dělá nám jenom špatnou vizitku a celkově kazí vzhled Malečova,“ povzdechl si zdejší starosta Antonín Mareš.

Kupec by se prý na statek našel, jenže problém je, že tu nejsou dořešené majetkové vztahy. „Táhne se to už spoustu let, vlastně od začátku restitucí.

Nejdřív úředníci nemohli najít restituenta. Když ho našli, zjistili, že zemřel jak restituent, tak jeho syn. Nakonec našli synovu manželku Jitku Plundrichovou. Ta má ovšem právo jen na takzvanou ideální polovinu statku,“ vysvětloval.

Ale ani s ní se ještě nedohodli. „Paní Plundrichová tu byla dvakrát kvůli pozemkovým úpravám a už jednala se současným nájemcem. Ale pro nedořešenou restituci se ještě nedomluvili,“ dodal starosta s tím, že už by bylo potřeba, aby Pozemkový fond, v jehož správě statek je, restituci dotáhl do konce.

Objekt tak chátrá dál, protože do něj nájemce nemůže investovat, ani jeho část odkoupit. Vznikla tak absurdní situace, kdy prosperující podnikatel nemůže u své provozovny opravit ani shnilý plot.

Petr Kůstka, který právě v části statku podniká a zároveň je malečovským radním, historii potvrdil. „Táhne se to roky. Například před čtrnácti dny jsem hovořil s Pozemkovým fondem a žádal ho, aby se mnou uzavřel nějakou smlouvu o pronájmu. Nevyhověli mi. Já osobně na změnu čekám tři roky.“

Takže Kůstkovi nezbývá, než se smířit s tím, že ke své provozovně nemá vybudovanou přístupovou komunikaci, ani zázemí. „S majitelkou jsem už jednal, ta je dohodě přístupná, ale nemůže nic dělat, ze stejných důvodů, jako já,“ postěžoval si Kůstka.

Potíže s dědictvím má i sama restituentka Jitka Plundrichová. Tu její nárok velmi překvapil. Největším trablem pro ni je, že pochází z jižních Čech, konkrétně z Vodňan. „Žádala jsem je o převod restitučního nároku k nám, ale to prý nejde. Já totiž mám právo jen na ideální polovinu objektu.“

Pozemkový fond jí nabídnul jen jedinou možnost. „Měla bych odkoupit zbývající polovinu. Peněz ovšem moc nemám. Ale vypadá to, že během tří měsíců by se mi mohlo podařit s Pozemkovým úřadem dohovořit.“

Pozemkový fond se zatím k problému nevyjádřil.