Ústí nad Labem - Ukázalo se to při včerejší razii městské policie. Strážníci zkontrolovali během několika hodin 14 bezdomovců.
Naprostým extrémem je vysedávání u obchodního domu Labe na větracích průduších, kterými proudí z podzemí teplý vzduch a pára.

Při kontrole u obchodního domu Labe strážníci narazili na matku a syna Netíkovy. Seděli v dešti na průduchách, z nichž jde teplý vzduch. Z dokladů měl jenom syn kartičku pojištěnce VZP. Oficiálně mají adresu bydliště v Palachově ulici. Na otázku, proč nevyužijí některý z útulků, čtyřiadvacetiletý syn uvedl, že na to nemá peníze, protože většina jeho důchodu jde na exekuce.

Na autobusovém nádraží ještě v lednu pobývala větší skupina bezdomovců. „Když jsem přišla do čekárny, tak se kolem mě všichni bezdomovci seběhli, jestli nemám nějaké peníze. Bylo to něco úděsného,“ popsala tehdy situaci Jana Nováková.

Městská policie provádí na autobusovém nádraží průběžně kontroly. Není divu, že včera i v dešti byla čekárna prázdná.

Stále se vracejí

Petr Hinterholzinger, vedoucí krajského centra osobní dopravy v Ústí, vidí problém především v tom, že odpuzují cestující. Bezdomovci jsou většinou neupravení a zanedbaní.

„V podstatě na každém větším nádraží jsou bezdomovci, nejen v Ústí, ale i v Lovosicích, v Mostě, Chomutově. Městská policie areál zkontroluje, odejde a oni se hned vrátí zpět,“ dodal Hinterholzinger.

Na ústeckém západním nádraží se zdržují podle železničářů někdy až pět osob. Při příjezdu strážníků rychle odešli z nádražní budovy dva bezdomovci.
Na hlavním nádraží ČD zastihli strážníci jednoho muže. Ostatní údajně odešli do hospody Na Předmostí na polévku. Sedmapadesátiletý muž v čekárně na hlavním nádraží u prvního nástupiště má sice trvalé bydliště na ústecké adrese v ulici Národního odboje, ale tam se nezdržuje.

Má strach spát

Mezi strážníky je dobře známý v centru města bezdomovec Jan Kocourek. Přesto je překvapilo, když prováděli kontrolu na hlavním nádraží ČD, že místo občanského průkazu předložil ke kontrole totožnosti jen pečlivě v igelitu zabalenou fotokopii dokladu.

Také Kocourek přespává kde se dá, často i na nádraží, ale nenazývá to přespáváním. „Jen poklimbávám, protože člověk musí být stále ve střehu. Kolikrát se stane, že někdo přijde a chce mi dát ránu nebo mě kopnout. Zažil jsem i ránu botou do obličeje. Nejhorší to je o víkendu po půlnoci, když z hospod a různých akcí se vrací opilí lidé a chtějí si kopnout,“ řekl Kocourek.

Paradoxně se Kocourek cítí nejlépe v místech, kde je poblíž městská policie. Proto se pohybuje velmi často kolem Mírového náměstí, kde mají o situaci strážníci přehled.

Jídlo z kontejneru

Strážníci si všimli, že někteří bezdomovci mají v igelitových taškách hroznové víno. Všichni měli stejný zdroj ovoce – kontejner u obchodního domu Labe.

„Sledujeme, aby nenarušovali veřejný pořádek a neokupovali čekárny na nádraží. Někdy se stane, že musíme dopravit bezdomovce třeba i do nemocnice. Pro městskou policii to není bez problémů, protože většinou musíme potom nechat auto vyčistit, což může stát i několik tisíc korun,“ uvedl Jan Novotný z ústecké městské policie.

Všem kontrolovaným bezdomovcům strážníci doporučovali, dvě azylová místa, kam se mohou před nepřízní počasí uchýlit. Bezdomovci reagovali na nabídku většinou jen pokrčením ramen.

„Této možnosti příliš nevyužívají, protože by museli přijít střízliví. Jinak je například do azylového domu ve Štefanikově ulici nepustí. Nechtějí dodržovat tamní režim,“ komentoval nechuť bezdomovců k čistému útočišti Novotný.