VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Razie na bezdomovce

Veřejným prostorám i některým částem centra Ústí nad Labem se lidé vyhýbají. Vadí jim přítomnost bezdomovců. Deník před časem informoval o zoufalé situaci na autobusovém nádraží. Obdobná situace je ale i na vlakovém nádraží a třeba u obchodního domu Labe.

7.2.2008
SDÍLEJ:

Městská policie v Ústí nad Labem častěji kontroluje veřejně přístupná místa jako je nádraží,čekárny a prostranství před obchodním domem,kde se bezdomovci ohřívají u ventilace.Foto: Foto: Karel Pech

Ústí nad Labem - Ukázalo se to při včerejší razii městské policie. Strážníci zkontrolovali během několika hodin 14 bezdomovců.
Naprostým extrémem je vysedávání u obchodního domu Labe na větracích průduších, kterými proudí z podzemí teplý vzduch a pára.

Při kontrole u obchodního domu Labe strážníci narazili na matku a syna Netíkovy. Seděli v dešti na průduchách, z nichž jde teplý vzduch. Z dokladů měl jenom syn kartičku pojištěnce VZP. Oficiálně mají adresu bydliště v Palachově ulici. Na otázku, proč nevyužijí některý z útulků, čtyřiadvacetiletý syn uvedl, že na to nemá peníze, protože většina jeho důchodu jde na exekuce.

Na autobusovém nádraží ještě v lednu pobývala větší skupina bezdomovců. „Když jsem přišla do čekárny, tak se kolem mě všichni bezdomovci seběhli, jestli nemám nějaké peníze. Bylo to něco úděsného,“ popsala tehdy situaci Jana Nováková.

Městská policie provádí na autobusovém nádraží průběžně kontroly. Není divu, že včera i v dešti byla čekárna prázdná.

Stále se vracejí

Petr Hinterholzinger, vedoucí krajského centra osobní dopravy v Ústí, vidí problém především v tom, že odpuzují cestující. Bezdomovci jsou většinou neupravení a zanedbaní.

„V podstatě na každém větším nádraží jsou bezdomovci, nejen v Ústí, ale i v Lovosicích, v Mostě, Chomutově. Městská policie areál zkontroluje, odejde a oni se hned vrátí zpět,“ dodal Hinterholzinger.

Na ústeckém západním nádraží se zdržují podle železničářů někdy až pět osob. Při příjezdu strážníků rychle odešli z nádražní budovy dva bezdomovci.
Na hlavním nádraží ČD zastihli strážníci jednoho muže. Ostatní údajně odešli do hospody Na Předmostí na polévku. Sedmapadesátiletý muž v čekárně na hlavním nádraží u prvního nástupiště má sice trvalé bydliště na ústecké adrese v ulici Národního odboje, ale tam se nezdržuje.

Má strach spát

Mezi strážníky je dobře známý v centru města bezdomovec Jan Kocourek. Přesto je překvapilo, když prováděli kontrolu na hlavním nádraží ČD, že místo občanského průkazu předložil ke kontrole totožnosti jen pečlivě v igelitu zabalenou fotokopii dokladu.

Také Kocourek přespává kde se dá, často i na nádraží, ale nenazývá to přespáváním. „Jen poklimbávám, protože člověk musí být stále ve střehu. Kolikrát se stane, že někdo přijde a chce mi dát ránu nebo mě kopnout. Zažil jsem i ránu botou do obličeje. Nejhorší to je o víkendu po půlnoci, když z hospod a různých akcí se vrací opilí lidé a chtějí si kopnout,“ řekl Kocourek.

Paradoxně se Kocourek cítí nejlépe v místech, kde je poblíž městská policie. Proto se pohybuje velmi často kolem Mírového náměstí, kde mají o situaci strážníci přehled.

Jídlo z kontejneru

Strážníci si všimli, že někteří bezdomovci mají v igelitových taškách hroznové víno. Všichni měli stejný zdroj ovoce – kontejner u obchodního domu Labe.

„Sledujeme, aby nenarušovali veřejný pořádek a neokupovali čekárny na nádraží. Někdy se stane, že musíme dopravit bezdomovce třeba i do nemocnice. Pro městskou policii to není bez problémů, protože většinou musíme potom nechat auto vyčistit, což může stát i několik tisíc korun,“ uvedl Jan Novotný z ústecké městské policie.

Všem kontrolovaným bezdomovcům strážníci doporučovali, dvě azylová místa, kam se mohou před nepřízní počasí uchýlit. Bezdomovci reagovali na nabídku většinou jen pokrčením ramen.

„Této možnosti příliš nevyužívají, protože by museli přijít střízliví. Jinak je například do azylového domu ve Štefanikově ulici nepustí. Nechtějí dodržovat tamní režim,“ komentoval nechuť bezdomovců k čistému útočišti Novotný.

Autor: František Roček

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 640 Kč

Sociální pracovníci specialisté v oblasti péče o děti a mládež (kromě péče o zdravotně postižené) Pečovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18640 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Truhlářova č.p. 526/16, Střekov, Ústí nad Labem., Požadujeme: středoškolské vzdělání - sociální práce, kladný vztah k dětem, spolehlivost, pracovitost, trpělivost, kreativitu, ŘP skup. B, znalost práce na PC, , Nabízíme: platové podmínky 18 640,- Kč., stravování, penzijní pojištění, pracovní oděvy., Kontakt: v pracovních dnech od 07:00 do 12:00 hod si telefonicky sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Dětský domov a školní jídelna, ústí nad labem, truhlářova 16, příspěvková organizace, Truhlářova, č.p. 526, 400 03 Ústí nad Labem 3. Informace: Jana Křížová, +420 475 531 771.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 16 000 Kč

Strážníci Strážník Městské policie Trmice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:územní obvod města Trmice., Druh práce:, Strážník Městské police Trmice - zajišťování místních záležitostí veřejného pořádku. Výkon funkce strážníka je upraven zákonem č. 553/1991 Sb., o obecní policii., Místo výkonu práce:, Územní obvod města Trmice, Předpoklady a požadavky pro vznik pracovního místa:, " Občan České republiky starší 21 let, " Bezúhonnost - prokazuje se výpisem z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Spolehlivost - prokazuje se čestným prohlášením (ne starší než 3 měsíce), " Zdravotní způsobilost - bude posouzena smluvním lékařem města Trmice, " Střední vzdělání s maturitní zkouškou, " Řidičský průkaz sk. B, Výhodou:, " Uživatelská znalost práce s PC, " Zbrojní průkaz sk. D, " Platné osvědčení strážníka, Pracovní poměr:, Na dobu neurčitou se zkušební dobou tří měsíců, Nástup:, Dohodou, Platové zařazení:, Platová třída 8 dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě + příplatky dle Zákoníku práce., Přihláška:, " Jméno, příjmení, datum a místo narození, " Státní příslušnost, " Místo trvalého pobytu, " Kontakt, " Číslo občanského průkazu, " Datum a podpis uchazeče, K přihlášce nutno doložit:, " Strukturovaný životopis, " Výpis z evidence Rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), " Úředně ověřenou kopii o dosaženém vzdělání, " Čestné prohlášení o spolehlivosti, " Výpis z evidenční karty řidiče (ne starší než 3 měsíce) , , Písemné přihlášky je možné podávat do 13. 04. 2018 do 13:00 osobně nebo poštou do podatelny Městského úřadu Trmice na adrese:, , Městský úřad Trmice, Fügnerova 448/29, 400 04 Trmice, Obálku označte nápisem "VŘ - strážník MP", Vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení i bez uvedení důvodů kdykoliv v jeho průběhu zrušit nebo nevybrat žádného z uchazečů.. Pracoviště: Město trmice, Fügnerova, č.p. 448, 400 04 Trmice. Informace: Jan Marvan, +420 475 317 242.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Sociální pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dům Samaritán, Štefánikova č.p. 246/1, Klíše, Ústí nad Labem., Požadované vzdělání: vysokoškolské, bakalářské, vyšší odborné (obor Sociální práce, Sociální politika, Sociální pedagogika), Požadované dovednosti a osobnostní předpoklady:, - ideálně praxe v sociálních službách (praxe v oblasti sociálních služeb pro osoby bez přístřeší, výhodou), - orientace v oblasti sociálních služeb, - znalost Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, - znalost Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb (aktivní účast na tvorbě nebo revidování, Standardů kvality poskytovaných sociálních služeb výhodou), - motivace k práci s cílovou skupinou - osoby bez přístřeší, - motivace k práci ve 3 sociálních službách (azylový dům, noclehárna, nízkoprahové denní centrum), které, jsou poskytovány 3 formami (pobytová, ambulantní, terénní), - znalost práce na PC, - psychická stabilita, schopnost empatie, schopnost týmové spolupráce, - ochota a zájem se vzdělávat, odborně růst, být otevřený změnám, - trestní a morální bezúhonnost, - zdravotní způsobilost, - samostatnost, zodpovědnost, tvořivost, nápaditost, Nabízíme:, - příjemné pracovní prostředí, skvělý kolektiv, - práce v týmu zkušených pracovníků, - možnost seberealizace, - velký prostor pro sebevzdělávání a odborný růst, - mzdové ohodnocení ve výši od 18.000Kč (hrubá mzda), zaměstnanecké benefity, - práci v neustále se rozvíjející, stabilní a dlouhodobě fungující organizaci (Oblastní charita Ústí nad, Labem), - práci v Domě Samaritán a to ve 3 sociálních službách, které mají v Ústí nad Labem nezastupitelné místo., Cílem služeb je začlenění osob bez přístřeší do společnosti, podpora těchto osob při řešení obtížných, životních situací, zmírnění negativních dopadů souvisejících se ztrátou přístřeší, pomoc s orientací, uživatelů v oblastech společenského života, s jejich návratem na trh práce, pomoc se získáním nového, bydlení, zlepšením zdravotního stavu., V případě zájmu nás kontaktujte pouze na e-mailu (prosíme, netelefonujte). Profesní životopis a motivační, dopis zašlete nejpozději do 16.4.2018 na e-mail: kristofova.v@charitausti.cz., Výběrové řízení je tříkolové, v první kole proběhne výběr na základě zaslaného životopisu a motivačního, dopisu. V druhém kole budou vybraní kandidáti pozváni k přijímacímu pohovoru. Uchazeči vybraní do, třetího kola se zúčastní jednodenní stáže v zařízení. Přijímací pohovory a stáže budou probíhat ve dnech 19. - 23.4.2018.. Pracoviště: Oblastní charita ústí nad labem - dům samaritán, Štefánikova, č.p. 246, 400 01 Ústí nad Labem 1. Informace: Vendula Krištofová, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 12 200 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Strážný. Požadované vzdělání: nižší střední. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Ústí nad Labem., Požadujeme: nižší střední odborné vzdělání, bezúhonnost. Osvědčení o získání profesní kvalifikace - strážný (68-008-E) - není podmínkou., Nabízíme: mzdu 12 200 ,- Kč., vhodné i pro absolventy a pro OZP., Kontakt: telefonicky od 08:00 do 14:00 hod si sjednat osobní jednání.. Pracoviště: Chráníme s.r.o., Drážďanská, č.p. 455, 400 07 Ústí nad Labem 7. Informace: Martina Štětková, +420 607 690 156.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Výhled z vrchu Vysoký Ostrý
8

Vysoký Ostrý: Zimní pohled z vyhlídky je fascinující

Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Ústí n. L., Liberec - Pro hráčky Liberce už play-off skončilo. Doma jednoznačně podlehly Brnu.

FOTO: Vodní elektrárna na Střekově v sobotu otevře své brány veřejnosti

Ústí nad Labem – Hned dvakrát zve v dohledné době veřejnost ke své návštěvě vodní elektrárna (VE) PoStřekov.

Měl přes dvě promile v krvi. Přesto si troufnul řídit

Trmice - Trmičtí policisté ve zkráceném přípravném řízení sdělili podezření 52letému muži z trestného činu Ohrožení pod vlivem návykové látky.

Bohuslav Sobotka končí v politice: Je na čase jít v profesním životě dál

/VIDEO, ANKETA/ Bývalý český premiér a dlouholetý předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka se rozhodl udělat to, co je v místních poměrech značně neobvyklé. Aniž by ho někdo nutil, nebo vybízel, složí poslanecký mandát a z vrcholné politiky odejde. ČSSD ale neopouští, zůstane řádovým členem. O svém rozhodnutí veřejnost informoval na svém facebookovém profilu. Ihned poté poskytl Deníku jako prvnímu osobně rozhovor.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT