„Ministerstvo vnitra nám ani na letošní rok finanční prostředky nutné k opravě budovy ředitelství nepřidělilo,“ uvedla Jana Matonohová z tiskového oddělení severočeské policie.

Přibližně čtyři roky zpátky o rekonstrukci policejního paláce na Lidickém náměstí jednal s ředitelstvím bývalý místostarosta centrálního obvodu a současný vicehejtman Radek Vonka (ODS).

„Nevím, kde leží vina, jestli na straně ministerstva nebo ve slabém tlaku na prosazování zájmů severočeské policie,“ zvažoval Vonka. „Musím znovu zopakovat, že Ústí nad Labem je krajskou metropolí. Nezrekonstruovaná policejní budova v centru je jeho ostudou.“

Dále prý předpokládá, že je policie schopna vnímat, co se ve městě děje. „Zatím ovšem její sídlo nepřispívá nejen fasádou k vývoji a trendům ve městě.“

Zároveň se také zavázal, že se opět pokusí do toho vložit a nabídnout policii svou pomoc. Dotování rekonstrukce krajem však nepovažuje za vhodné.

„Každý by se o svůj majetek měl postarat sám. I kraj investuje do svých budov. Nevím, proč policii dávat peníze na omítku. Přispíváme na její vybavení. Za to by nám to mohla oplatit tím, že dají svému sídlu nový kabát,“ myslí si Vonka.

Krajský policejní ředitel Jiří Vorálek to komentoval s tím, že i policie ve své finanční politice nesmí překračovat rámec svých možností. „Není ale pravda, že bychom se nepokusili najít jiné zdroje. Například jsme ve spolupráci s krajským úřadem žádali o dotaci z evropských fondů,“ uvedl.

Prý nepřestanou hledat i jiné možnosti. „Je ale potřeba si uvědomit, že když z rozpočtu utrhneme peníze na mimořádnou akci, budeme je muset omezit jinde,“ argumentoval Vorálek.

Pomoci se samozřejmě nebrání. „Nemyslím si, že je budova tak dramaticky zchátralá, abychom museli zastavit opravy našich služeben. Pokud se peníze najdou jinde, rádi ji necháme nově omítnout.“

Zároveň ředitel Vorálek dodal, že nelze financovat rekonstrukci všech policejních budov najednou.

Právě rekonstrukce služeben v rámci projektu P 1000, neboli Policejní služebna nové generace, už policii přišla na víc než 54 milionů korun. Postaveny za ně byly 4 nové recepce na obvodech. Celkem jich bude 23. Dále jsou peníze z projektu určeny na údržbu, opravy, nové vybavení, komunikační a informační technologie.

Ministerstvo vnitra k tomu pouze uvedlo, že o situaci v Ústí nad Labem ví. „V tuto chvíli o financích na budovu PČR v Lidické ulici jedná krajská správa s Policejním prezidiem. Informace by vám měli poskytnout přímo na Policejním prezidiu,“ odpověděl na dotaz Deníku Vladimír Řepka z tamního tiskového odboru.

Policejní prezidium se nevyjádřilo.